Polozprávy

My Kubánci máme zvláštní způsoby, jak se dozvědět co se děje. Naučili jsme se číst mezi řádky, být podezíraví ke každé nové informaci a pochybovat o všem, co říkají pánové v obleku a kravatě v televizním zpravodajství. Když se objeví titulek „znovuzavedení služby…“, znamená to dvě zprávy v jedné. Jedna, která nebyla nikdy předtím zveřejněna, že něco přestalo fungovat, a druhá, že teď už to zase funguje. Například vegetariánské restaurace, které zaplavily město a zprávy před sedmi lety, byly teď všechny uzavřeny a žádný oficiální novinář jejich skonu nevěnoval jedinou reportáž.

Teď dávali ve zprávách, že studenti Východní univerzity uspořádali společně se svými profesory pochod na podporu Revoluce. Něco tady nesedí že? Protože před týdnem se celou zemí šířila zpráva o tom, že právě tam se uskutečnil velký protest proti příšerným podmínkám na kolejích, kvalitě jídla a dopravy. Státní televize nám ale události v Santiagu de Cuba zatajila, v souladu s dosavadním způsobem informování, kdy se s námi zachází jako s malými dětmi, neschopnými vlastních závěrů.

Viděli jsme, jak kubánská delegace při OSN opustila svá místa při proslovu Bushe, ale jeho slova jsme nikdy neslyšeli. Podíleli jsme se na masovém podpisu „ústavní mumifikace“, aniž bychom se kdy dozvěděli o projektu Varela, který celou tu akci vyvolal. Minulý leden jsme si mohli v Granma přečíst zašifrované prohlášení Svazu kubánských spisovatelů a umělců, odkazující na jakousi intelektuální polemiku, která v médiích nebyla nikdy zveřejněna. Včera jsme na obrazovkách sledovali bolivijského ministra zahraničí, žádajícího velvyslance Spojených států, aby se zdržel výroků, které neznáme.

Stránky a minuty našeho zpravodajství jsou naplněné polopravdami, vykastrovanými zprávami a tichem. Jednou za čas se bezúspěšně pokusí oživit obraz našeho ráje anketou o stavu vah na zelném trhu, nebo o ceně soukromých taxikářů. Abychom si každý den doplnili oficiální zprávy, musíme být něčím jako informačními archeology.

My Kubánci si skládáme informace a obrázek o světě z velké porce drbů, spousty intuice a špetky potvrzených zpráv. Dovedete si představit, jaký je asi výsledek!

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s