Šťastná srdce

Slíbila jsem si, že se nenechám naštvat výsledky jistého výzkumu, který provedli vědci ze Spojených států společně s dalšími z University ve Cienfuegos o pozitivních dopadech Zvláštního období na naše fyzické zdraví. Vzhledem k tomu, že statistika je schopna dokázat téměř cokoli, nemá smysl se přít o pravdivost nebo nepravdivost nízkých ukazatelů cholesterolu v našich tepnách. Ale při pohledu do zrcadla, ve kterém jsou i letmo vidět evidentní následky těch „těžkých let“ na mé váze a velikosti, se nemohu udržet.

Moje generace prožila pubertu ve znamení „není“ a ve snech o plechovkách kondenzovaného mléka a bulharských konzervách z idealizovaných 80. let. Scházeli jsme se, abychom si povídali o jídle a cpali jsme se lžičkami cukru, nebo nějaké jiné hrůzy pochybného charakteru, kterou se našim rodičům podařilo díky mnoha obětem připravit. Jídlo se stalo obsesí, která nás poznamenává dodnes.

Studie, která se soustředí jen na malé množství tuku v našem organismu mi připadá dost povrchní. Kdo změří duševní nerovnováhu vyvolanou neustálým odříkáním, sebevraždy, útěky od téměř prázdného talíře na improvizovaných plavidlech, osobní a profesionální plány, které se nikdy nenaplnily, děti, které se nenarodily, frustraci a nutkání hromadit, nenechat si uniknout nic, co je možné strčit do pusy, kterým trpíme ještě teď?

I tak bych ale měla ráda možnost přečíst si tu vědeckou studii celou a zjistit, jestli se na nějakém místě objeví vedle slov jako „krevní tlak“, „sedavý život“, „cholesterol“ a „zdraví“ i jiná, jako „štěstí“, „klid“, nebo „sny“.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s