Prázdná židle

Budeme dnes s rodinou a přáteli slavit Štědrý večer. Připravíme improvizovaný stůl ze starých dveří od výtahu a prostěradlo pro jednou poslouží jako ubrus. Každý na oslavu něco přinese. Nebudeme mít hrozny, kvašený mošt, ani turecký med, ale budeme spolu a v harmonii, což už je samo o sobě velký luxus. Děti dostanou limonádu a nápojem dospělých bude rum s citronem, nebo medem. Moje máma bude vykládat, jak bylo ráno těžké sehnat rajčata a neteř mi připomene, že 25. bude hrát anděla na mši v kostele.

V čele stolu necháme židli, která zůstává prázdná už od vánoc roku 2003. Je to místo Adolfa Fernandeze Saínze, odsouzeného během Černého jara k patnácti letům vězení. Bude smutné si znovu připomenout jeho nepřítomnost. Jestli to dovolí bachaři, uslyšíme po telefonu aspoň jeho hlas, jak nám dodává kuráž. Jaká ironie života, že? Jemu, který sedí v kriminále, ještě zbývají síly na povzbuzování ostatních.

Vzpomínám si na den, kdy jsme synovi vysvětlovali, že Adolfa zavřeli. Můj muž mu řekl: „Teo, tvůj strýc Adolfo je ve vězení, protože je to velmi statečný člověk“, na což můj syn odpověděl s dětskou logikou: „Takže vy jste na svobodě, protože jste trošku zbabělí“. Děti mají neuvěřitelně přímý způsob, jak říkat pravdu. Ano Teo, je to tak. Tyto vánoce pořád ještě zahříváme své židle, protože jsme zbabělci. Přejeme si v soukromí rodiny svobodný Nový rok, protože se nám nepovedlo ta přání přeměnit ve skutečnost. Utěšujeme se mýtem o národním osudu, protože jsme vzdali snahu věci kolem sebe změnit.

Adolfova prázdná židle bude nejsvobodnějším místem u našeho improvizovaného štědrovečerního stolu.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s