Skrytá? energie

Oběť skryté energii lidu

Oběť skryté energii lidu

Pamatuji si, jak se v roce 94 začaly vydávat licence na provozování soukromých restaurací (paladarů), nebo občerstvení. Havana se zaplnila improvizovanými stánky, ve kterých se znovu objevily ztracené chutě a oplakávané recepty. Během pár měsíců se město zaplnilo dlouho potlačovanou tvořivostí ve formě stovek slunečníků, stolů před dveřmi domů, nebo i sofistikovanějších zařízení, kde jste si mohli pochutnat na koktejlu z mamey (ovoce), nebo zákusku z guávy. Zadržovaná energie tisíců Kubánců se zhmotnila ve výrobcích a službách takové kvality, jakou má generace ještě nepoznala.

Ve šťastném údivu jsme byli svědky návratu soukromého podnikání, které naši rodiče viděli umírat v „Revoluční ofenzívě“ roku 1968. Procházka ulicemi mé rodné Centrální Havany byla důkazem, že předchozí nedostatek nebyl důsledkem vrozené neschopnosti něco produkovat, ale tvrdé státní kontroly nad individuální podnikavostí.

Nakonec jsme se museli rozloučit i s tímto gejzírem kreativity. A to ve chvíli, kdy „tam nahoře“ pochopili, že ekonomická svoboda povede nevyhnutelně i k politické autonomii. Když chtěl Cuco, majitel nejslavnějšího paladaru v naší čtvrti, utratit své zisky za cestu do Paříže, moderní auto a měl v úmyslu vybudovat časopis o gastronomii, začaly se o něj úřady zajímat. Aby zmírnili jeho „buržoazní tendence“, zasypali ho vysokými daněmi, zlomyslnými kontrolami a zpřísněnými vyhláškami. Musel zavřít restauraci a karneval chutí, který jsme znovuobjevili, se zase stáhl do stínu.

„Malí soukromí podnikatelé“, kteří přežili návrat k centralismu, prozrazují, že všechna ta energie jen čeká v úkrytu, než se, byť jen o milimetr uvolní právní regulace. Cuco hýčká svou knihu receptů, která se za ta léta čekání rozrostla, a plánuje novou restauraci ve sklepě domu. Už má vymyšlenou internetovou schránku s reklamou na svá jídla, vizitky a barvu ubrousků. Je připraven na startovní čáře, aby, až zazní startovní výstřel, mohl vyrazit bojovat za svůj sen.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s