Parlament je od slova „parlar“

„Parlar“ – mluvit, diskutovat, pozn. překl.)

Už několik dní je tu nový parlament. Všimněte si, že jsem neřekla „máme“, ale sáhla po neosobní, vzdálené a cizí formě. Jediným nudným úkolem 614 poslanců, kteří si zajistili místo v Národním shromáždění, bude po celých příštích pět let jednohlasně souhlasit s každým návrhem zákona. Většinu času na parlamentních zasedáních jim zabere cvičení zvedání ruky, jako výrazu konformity. Zatím jim bude roubík, obsažený v ústavním dodatku z roku 2002 připomínat, že „socialismus je neodvolatelný“.

Když je vidím, tak disciplinované, ukázněné, a podivně mlčící, mám zvláštní pocit, že vidím parlament, který nemluví. Podobají se spíše divákům, navzájem si neuvěřitelně podobným. Z monotónních zasedání Národního shromáždění si nevzpomínám na jedinou hádku, nebo vzrušenou diskusi. Nikdo s naběhlými žílami na krku, žádný poslanec, vykřikující: „S tímto nemůžu souhlasit!“. Také nikdy nedošlo k odkladu jednání, protože by nebylo možné se shodnout na řešení. Je to trošku podezřelé, že v zemi, kde je dost těžké vyjednávat a dojít k nějaké dohodě, spolu najednou přes šest set lidí neustále souhlasí.

Už víte, že mě fascinují slova a jejich významy (úchylka filoložky). Takže navrhuji, abychom jim přestali říkat „parlament“ a místo toho je nazývali tím, co skutečně jsou. Nafouklá skupina posluchačů, vyvolené, uctivé a poslušné obecenstvo.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s