Ti mladí

Některým staříkům způsobuje nenucenost mladých osypky a vzbuzuje v nich mrzutost. Cítí, že ti, co přijdou po nich, vymetou všechno, co jim starším připadá svaté. Mají pravdu. Není nic strašidelnějšího, než puberťák, který nepočítá čas a hrozí, že „všechno změní“. Tihle staříci pak při každé příležitosti předhazují vnukům, kolik na ně museli vyprat plínek, jaké jim zajistili vzdělání, kolik připravili snídaní a nakoupili léků.

Vlna takové zášti mě zasáhla v souvislosti s hanlivým označením „děcko“, které na mne použil Fidel Castro ve svých předposledních Úvahách. Salva výčitek a praní špinavého prádla byla reakcí na to, že nějaký Kubánec (možná Yuniesky, Yohandry, nebo Yasiel) prohlásil v rozhovoru se zahraničním novinářem, že „o socialismu už nechce ani slyšet“. Tento determinismus, tak typický pro mladé, vyvolal jedovatou odpověď samotného vůdce, který mu věnoval téměř celý odstavec.

Celá událost s otráveným mladíkem a přísným, napomínajícím „dědečkem“, mě přenesla do doby Glasnosti a časopisu Moskevské novinky, ve kterém nějaký mladý holobrádek varoval šedesátníky u moci, kteří se snažili bránit změnám: „vy máte všechnu moc, my máme všechen čas“. Samozřejmě je potřeba větu upřesnit, protože i Yunieskim a Yohandrům utíkají léta a mají stále méně času.

Tuším, že ze mě bude trošku punk stařenka. Dovolím puberťákům v roce 2050, aby se smáli mým fotkám a otřesnému účesu, který tou dobou budu nosit už tři desetiletí. Nechám je bořit jednu po druhé všechny věci, které mi dnes připadají „nedotknutelné“. Udělám to ráda, protože vím, že nejenže mají čas, ale, aniž by to věděli, mají i moc. Obrovskou moc, která jim dovolí volit mezi „čekat a něco udělat“.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s