Cestovat nebo vycestovat?

Mířím za dalším vysokoškolským titulem. Netýká se žádného oboru, ale mohla bych získat diplom „inženýrky boje s byrokracií“. Tématem studia je papírování a dokumenty, potřebné k cestování do zahraničí a mezi předměty je slušná dávka trpělivosti, mírnosti a nenápadnosti. Nenastoupila jsem na tento intenzivní kurz papírování bez přípravy. V umění papírologie se cvičím už po desetiletí. Patří k ní i několik střetů s úředníky a pomalá rezignace v boji se zatuchlostí úřadů.

Díky svým rozsáhlým zkušenostem v jednání s úředníky, kterým vždycky chybí nějaký dokument, razítko, nebo podpis, si vysloužím ty nejlepší známky. Budu ale ještě muset zapracovat na tendenci k záchvatům vzteku, když mi řeknou: „vaše papíry nedorazily včas“, nebo „to budou muset schválit na vyšších místech“.

Konečným výsledkem cvičení bude malá bílá kartička, která mě bude opravňovat k vycestování z Kuby za účelem převzetí ceny Ortegy y Gasseta. Trvám na tom, že se nejedná o „cestování“, protože toto slovo žádný Kubánec pro výjezd do zahraničí nepoužívá. Unikáme, přeplouváme, odjíždíme, odcházíme. Výraz cestovat k popisu překonání izolovanosti ostrova nestačí. I to vytoužené povolení, které potřebuji, je známé pod jménem „povolení k výjezdu“ a evokuje zvuk otvírajících se závor.

Nevím, jestli ty dlouhé hodiny ve frontách, notářsky ověřené rodné listy a zvyk nosit s sebou i nepotřebné dokumenty, jako je očkovací průkaz, nebo poslední účet za elektřinu, k něčemu budou. Nevím, ale tuším, že odpověď na moji žádost o vycestování už leží připravená někde v šuplíku. Nic, co udělám, nemá vliv na to, jestli klíč dveře odemkne, nebo zamkne.

A tak v mezičase stále věřím, že „vyjet“ je možné.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s