Odkud jsou ty transparenty?

Prodej vlajek za konvertibilní pesa

Prodej vlajek za konvertibilní pesa

Tuto neděli oznámil president Confederace kubánských pracujících ve zprávách, že 1. květen bude důkazem „tvůrčího potenciálu“ našeho lidu. Jeho slova doprovázely známé obrázky tisíců lidí, pochodujících po Náměstí plném transparentů, vlajek a barevných triček. Při pohledu na tu záplavu se mi vrátila stará pochybnost o tom, kde se vyrábí všechny ty nápadné artefakty, zářící v májovém slunci.

Podle slov Salvadora Valdése Mesy vznikají plakáty a oblečení díky iniciativě občanů. Jenomže všichni víme, že za kubánská pesa, ve kterých nám platí mzdu, se nedá koupit ani kubánská vlajka, ani olejové a akrylové barvy a už vůbec ne trička, nebo čepice. Taky se nedá legálně přijít k tiskárně, která by tak hezky vyvedla dokonalé nápisy na průvodových plakátech. Odkud jsou tedy transparenty, které se tváří jako plod lidové tvořivosti?

Znám odpověď. Věřte mi, v ní není mnoho odvážných dělníků, s nadšením píšících své požadavky na kus plátna. Neobjevují se v ní ani odborové svazy, organizující výrobu plakátů s hesly za zlepšení pracovních podmínek. Většina nápisů pochází z díly těch, kteří se na nás „nadšeně“ dívají z tribun. Ti dobře ví, že kdyby dělníci psali transparenty sami, stálo by na nich něco hodně jiného.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s