Tam nahoře

Už několik týdnů jezdí po havanských ulicích nový autobus. Zářivě červený, s velkými reklamami a neobvyklým horním patrem vypadá jako „vesmírná loď“, plující hlavními tepnami města při projížďce, která stojí pět konvertibilních pesos. Jejími zákazníky jsou turisté, toužící po instantní prohlídce hlavních lákadel našeho města. Je to skvělá příležitost pro ty, kteří se rádi dívají z druhého patra na věci, které jsou při pohledu z úrovně země úplně jiné.

Smaží se v květnovém slunci, svírají objektivy fotoaparátů a jsou rádi, že se nemusí potýkat s nefunkční kanalizací, rozbitými chodníky a prašivými psy, tvořícími naši městskou krajinu. My se zatím díváme na dvoupatrový autobus, jako by se tady vynořil s reklamních letáků na cesty do New Yorku, nebo Tokia. Rozzářené obličeje turistů „tam nahoře“ mluví o Havaně, kterou asi vidí jen oni. Vlastně mě taková krátkozrakost nepřekvapuje, protože vliv osvěžujícího mojita na ostrost zraku je velmi dobře znám.

Když je vidím na té pojízdné terase, vybavuje se mi soused, který se mne jednoho dne zeptal: „Jaký je nejviditelnější rozdíl mezi turistou a Kubáncem?“. Já mu ve své jednoduchosti začala vypočítávat opalovací krémy, průvodce Lonely Planet a spreje proti komárům…, ale ne. Odpověď byla jiná. Turista se vždycky dívá nahoru. Dívá se s pusou dokořán na architekturu, vykládaná okna, podloubí a sloupy. My Kubánci chodíme se zrakem upřeným na zem, abychom se vyhnuli dírám, ohrožujícím naše kotníky. I je to jedno z přehnaných tvrzení, která se časem změní v klišé, mám pocit, že tenhle dvoupatrový autobus míří stejným směrem, jako sousedův vtip. Tam nahoře není nic, co by rušilo pohled okouzlených turistů na stoleté budovy. Dokonce ani my, pouhý přílepek ke scenérii, už nenarušujeme požitek z toho, co je nad našimi hlavami.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s