Potápění v kalných vodách

Myslím, že jsem jedním z mála Kubánců mladších 40ti let, kteří každý den čtou státní noviny. Když vidí tenhle zvláštní koníček mí přátelé, varují mne, že je to nejkratší cesta k žaludečním vředům. Já ale ráda pátrám po tom, kdo z politiků se začne v novinách častěji objevovat, po zprávách, které se dostanou na titulní stranu, nebo naopak upadnou v zapomnění a hlavně po těch chybějících,které nám naše média opakovaně zatajují.

Neušlo mi například, že naše noviny trvají na tom, že ekonomické těžkosti a nefunkčnost služeb jsou důsledkem společenské nedisciplinovanosti, vandalismu a nedostatku kontroly. Je tak snadné zbavit odpovědnoti vedení země a současný ekonomický a politický systém. Problémy existují proto, že jsme nebyli schopni dodržet scénář. Ne proto, že by „hra“, tak, jak je v současnosti napsána, byla neuskutečnitelná.

Policejní orgány se proto vydaly po stopách těch „nedisciplinovaných“ a líných občanů. Jedna z razií se zaměřila i na „potapěče“, kteří vybírají materiál a jídlo z odpadkových košů. Bez lidí, vybírajících plastové lahve, papírové kartony a kovové odpadky ze skládek, by se tyto recyklovatelné suroviny ztratily ve všeobecném plýtvání bez ohledu na životní prostředí. Ruce, nořící se do smradlavých kontejnerů, dělají nezávisle práci, kterou naše instituce nejsou schopny centrálně zorganizovat.

Jenže „potápěči“ prý vrhají špatné světlo na image města. Mohli by zůstat zvěčněni v objektivu nějakého turisty a zničit tak smyšlený argument, že „na Kubě nikdo nežije z odpadků“. Jejich existence je důkazem bezdomovectví, extrémní chudoby a lidí v ilegalitě, kteří radši „hledají v odpadcích velkého města, než aby pracovali za symbolický plat na venkově“.

Noviny Granma volají po trestu pro ty, kteří „sbírají pevný odpad“, a zároveň vyhrožuje deportací z hlavního města těm, kteří spadají do dvojkategorie „potapěče“ a „ilegála“.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s