Nucené příšeří

Před dvěma lety zaťukali na naše dveře sociální pracovníci. Přišli vyměnit staré žárovky za úsporné v rámci okázalé kampaně, nazvané Energetická revoluce. Líbilo se mi teplé a žluté světlo lampy v obýváku, ale vyškolení adolescenti v ní okamžitě objevili hýřivé vlákno a žárovku jsem musela odevzdat. Dali mi jinou, která vydávala mdlé světlo a vydržela tři měsíce. Mé oči měly z krátkého života úsporné žárovky radost, protože v noci se v jejích skomírajícím světle nedaly rozeznávat detaily.

Pro náhradu jsem vydala do devizových obchodů, ale ani tam už neprodávali zatracované staré žárovky, které nám celý život svítily na nočním stolku. Rezignovaně jsem si koupila jedny nanicovaté úsporné a jedny, kterým říkají „studené“ a které mi dělají z obýváku operační sál. Jenomže teď už dva měsíce nejsou k sehnání ani ty. V havanských obchodech nenajdete žárovky vůbec žádné.

Zní to jako vtip, když mi prodavači vysvětlují, že loď se žárovkami „ještě nedorazila z Číny“ a posílají mne do malého obchůdku ve čtvrti Cerro, kde jich prý ještě pár na prodej mají. Rychlou inspekcí bytu zjišťuji, že tmavé kouty už převažují nad těmi osvětlenými. Pokud zůstanou distribuční cesty tak vrtošivé jako dosud, budu muset zdokonalit hmatové smysly, nebo začnu vrážet do nábytku.

Nikdo ale neví (a je to jedno z tajemství, které si troufám napsat jen do tajného deníku, jako je tento), že se mi před sociálními pracovníky podařilo jeden exemplář pronásledovaných žárovek schovat. Kulatá a plýtvavá žárovka mne doprovázela svým nažloutlým 40ti wattovým světlem více než pět let. Ne, že bych se vyžívala v plýtvání elektřinou, ale ráda bych věřila, že mohu rozhodovat alespoň o tom, pod jakým světlem večeřím a dívám se na televizi.

Upínám se k pronásledované žárovce, jako kdyby mohla ozářit a osvětlit nejen náš obývák, ale i neobratnost obchodníků a dobrovolnost energetických kampaní.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s