Nejdelší válka

Ve čtvrtek proběhla na celém ostrově premiéra kubánského filmu o válce v Angole. Mladé páry se před kiny raději otočily a šly hledat nějaký zapadlý tmavý kout, neboť je kubánská kampaň v Angole už vůbec nezajímá. Film se o pár desetiletí opozdil a vypráví historii, jejíž části jsou stále ještě předmětem státního tajemství. Kangamba by bývala způsobila dlouhé fronty před kiny a vášnivé komentáře na konci osmdesátých let. Teď už ale chce vzpomínat málokdo.
Kubánský boj na angolském území byl nejdelší válkou v historii Kuby. Patnáct dlouhých let bojů v cizí zemi, zabíjení a nechávání se zabíjet kvůli lidem, kteří ani pořádně nevěděli kde tento ostrov leží. Bylo to v dobách kdy ještě Kuba žila ve stínu Kremlu a kdy -tolik jsme byli na Kremlu závislí – naši vůdci neváhali přidat se ke kampani proti UNITě. Geopolitika přináší malým zemím kroužícím kolem velkých impérií vždycky tvrdé zkoušky.
Všimla jsem si, že za tři pětiletky konfliktu nedošlo ani jednou k veřejné demonstraci kubánských matek, které nechtěly poslat syny na frontu. Nikdo nevyřkl ve sdělovacích prostředcích otázku, kterou si všichni šeptali „Co děláme MY v Angole?“ a už vůbec se nestalo aby nějaké mírové hnutí naplnilo verbovací centrum bílými holubicemi. Byli jsme jako občané ještě povolnější než jsme dnes a nechali jsme se posílat hynout a zabíjet aniž bychom vlastně věděli proč.
Dnes jsme dobře informováni o každé ztrátě, kterou utrpí americké vojsko v Iráku, ale dobře si pamatuji to tajnůstkaření o počtu padlých kubánských vojáků v angolské válce. Dozvídali jsme se od sousedů, že přišli o bratra, znali jsme kolegy z práce, kteří se vrátili bez nohy, ale tisk hrál jen vítězné melodie. Mrtví byli oplakávání v soukromí svých rodin, které moc dobře nerozuměly tomu co dělali jejich synové na druhé straně Atlantiku. Zůstaly po nich náhrobky na hřbitovech, orámované fotografie v obýváku, vázy plné květin při každém výročí a dlouhé proslovy těch, kteří válku viděli jen zdálky. Nikdo ale jasně neodpoví na otázku: „Co jsme dělali my, Kubánci, v Angole?“

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s