Kočičí ocas

I když byly zavedeny postihy proti všem kdo zpronevěřují státní prostředky, spekulují s cenami nebo kradou jídlo, zkrachovaly v posledních dnech už i oficiální trhy. Při krátké procházce státními kavárnami ve své čtvrti jsem se přesvědčila o omezenosti nabídky. Restaurace za konvertibilní pesa, specializovaná na prodej ryb už nenabízí ani pizzu s krevetami, ani rýži s mořským ovocem. Proč? Protože na tomto ostrově se nemůže vyhnout nelegálnímu čachrování nikdo a i to co vypadalo jako stoprocentně státní podnik bylo postaveno na základech vyrůstajících ze stínů ilegality.
Aby bylo v kavárnách a restauracích možné udržet prodeje, bylo evidentně zapotřebí zásobování z černého trhu. Značná část toho co se prodala byla pořízena samotnými zaměstnanci u neformálních prodejců, ačkoliv se všichni tvářili, že suroviny dostávají oficiálně přidělené. S příděly, které distribuují potravinářské podniky veřejnosti by totiž nebylo nikdy možné udržet stálou nabídku. Číšníci a správci restaurací tu rádi pracovali hlavně kvůli vedlejším ziskům, které jim přinášel prodej nelegálních produktů. Teď, když není jak získat tyto dividendy, ztratili zájem i o to jak zaplnit jídelní lístek a zákazníci si toho samozřejmě všímají.
Kvůli posedlosti ulovit myš si kočka v pasti přiskřípla vlastní ocas. Toto chlupaté prodloužení ilegality a korupce, které když je odříznuto způsobí okamžité vykrvácení.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s