O nálepkách a seznamech

Třídění do šuplíků, klasifikace a nálepkování není práce jen pro úředníky a byrokraty. Jsou i tací, kteří se vyžívají v přiřazování štítků občanům. Na Kubě jsme už po desetiletí zařazováni do seznamů podle různých kategorií. Člověk se může jednoho dne ocitnout v adresáři „nepohodlní“, nebo v poklidném seznamu „spolupracovníci. Jakékoli udání Vás může vypudit z poličky „přívrženců“ do komplikované složky „nepřátel“. Někteří z nás se dostanou i na seznam nadepsaný písmeny „CR“, představujícími nejpoužívanější označení pro ty, kteří myslí jinak – kontrarevolucionáři.

Nemožnost někoho zařadit vyvádí archiváře z míry. Obtěžuje je, když jejich prastaré kategorie nestačí na fenomény, které teprve vznikají. „Názoroví nálepkovači“ by měli svůj repertoár rozšířit o nějaká nová označení, protože dneska už nikdo ani nemrkne když si k jeho jménu napíšou „sluha impéria“. Šuplíky, kam po léta rozřazovali Kubánce, jsou rozežrané termity, a přesto bohužel my sami dále používáme přívlastky, které pro nás vymysleli.

Odmítám figurovat na jakémkoli seznamu, a přitom je mé jméno na tolika z nich! Radši bych byla v řadách těch, kteří s touto absurdní katalogizací obyvatel chtějí skoncovat. Věřím, že jednou bude naše národnost stačit k tomu, abychom věděli, na jakém seznamu se všichni nacházíme.

Tak to jsem já. A ty? Na jakých jsi seznamech?

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s