Zelený knoflík

Ruce čouhající z perfektně padnoucích obleků dnes v OSN mačkají červený, zelený nebo žlutý knoflík aby se tak vyjádřili k problému embarga/blokády* V posledních týdnech nám v televizi naservírovali kompletní repertoár čísel, svědectví a analýz zhoubného působení obchodních restrikcí vůči Kubě. Téma bylo politiky tak zmanipulováno, že jsme my, tady dole, často radši vypnuli televizi.

S tušením, jak hlasování dopadne, bych se ráda zmínila o jiných, každodenních, restrikcích. O těch, díky kterým nemohu volně vkročit nebo odjet ze své země, nemohu se stát členem politické skupiny nebo si založit malou rodinnou firmu. O vnitřní blokádě, postavené na omezování, kontrole a cenzuře, která nám Kubáncům způsobila značné materiální a spirituální ztráty. Zkouším znovu věnovat pozornost novinám Granma (i když mě to stojí dost úsilí) a probudit v sobě zájem o to, o čem se dnes v OSN hlasuje. Ale pak vyjdu na ulici a to co mě praští do očí je jen neustálé omezování ze strany naší vlády; je to zeď, o které dnes v OSN nikdo nehlasuje.

Kéž by nechali ten knoflík mačkat nás! Kéž bychom mohli hlasovat a zbavit se tak plotu, který nás vězní na ostrově. Nechala bych svůj prst na tom knoflíku klidně několik dní.

*Odmítám říkat tomu jedním z těchto ustálených termínů – však oni tam nahoře vědí, že co se těchto věcí týče, jsme všichni jazykovědci. V mé každodenní konverzaci to označuji jednoduše za „záminku“, nebo těžkopádné „ospravedlňování“, které se náramně hodí těm, kteří blokují nás tady uvnitř.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s