Plodiny krátkého cyklu

Iluzorní řešení, která se kdysi jmenovala „cukrová sklizeň deseti milionů“, „pás kolem Havany“ nebo „potravinový plán“ se dnes přeměnila v jiné utopie jako je energetická revoluce, podnikatelský rozvoj, ropa ve vodách zálivu nebo export lidského kapitálu. Všechny se vyznačují dětinskou představou, že se jedním lékem dají vyléčit všechny neduhy skonávající kubánské ekonomiky.

Vzpomínám si na spoustu těchto nevydařených chimér, ale ta, která mi nejvíce utkvěla v paměti byl plán na vymýcení hladu pomocí pěstování „microjet“ banánů. Studovala jsem předuniverzitní přípravku v táboře nazvaném Lidová republika Rumunsko i když v roce 1991 už byl Ceausescu i jeho žena Elena dávno popraveni. Pracovala jsem na okolních banánových plantážích, které nám sloužily i jako hodinový hotel a čistší varianta toalet oproti těm co jsme měli v ubytovně. V brázdách mezi banánovníky rozprašovaly vodu tisíce hadiček – odtud jméno „microjet“. Rostliny plodily obrovské banány bez chuti, jejichž šlupky praskaly kvůli neproporčnímu růstu vnitřku banánů. Na našich talířích pak nemohl tento mdlý pokrm utišit náš hlad, stejně jako nemohl vytáhnout naši zemi z krize.

Po dvou hurikánech se letos objevil další takový přelud ve stylu banánů z doby mého dospívání. Tentokrát se jmenuje „plodiny krátkého cyklu“ a navrhuje dávat přednost pěstování pažitky a pórku před jinými plodinami, které potřebují více času a péče. Tato zemědělská strategie si klade za cíl naplnit co nejrychleji pusté regály na trzích a uklidnit podrážděné kubánské obyvatelstvo. Všichni, kteří by raději žvýkali yuku než list oregana se budou muset spokojit s těmito plody okamžitosti.

Bojím se, že se toto dočasné opatření stane chronickým a že náročný ananas, který potřebuje několik měsíců od zasazení na to aby nesl plody, bude vyměněn za tři cykly čínského zelí. Promiňte mi mou nedůvěru, ale dlouhý seznam ekonomických a zemědělských katastrof mi nedává víru, že tentokrát se jim podaří trefit hřebíček na hlavičku.

Poznámka překladatele:
Cukrová sklizeň deseti milionů: V roce 1970 Kuba soustředila všechny své zdroje na vyprodukování rekordních 10ti milionů tun cukrové třtiny. Tohoto cíle nebylo dosaženo.

Pás kolem Havany: Tento plán z roku 1960 spočíval ve vysázení kávovníkového pásu okolo celé Havany a exportu vypěstované kávy. Kávovníkům se ale kolem Havany nedařilo.

Potravinový plán: Plán byl uveden v život během „speciálního období“ v roce 1990 po kolapsu Sovětského svazu a ztrátě sovětských subvencí. Jeho cílem bylo dosáhnout soběstačnosti v produkci potravin. Ani tohoto cíle nebylo dosaženo.  

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s