Zachránit mravence

 

Matka šla s balíkem prádla k cementovému umyvadlu aby mýdlem vybělila košile a vyprala kalhoty. Pro mne a moji sestru to znamenalo výstražný alarm. Viděly jsme to ohromné nebezpečí pro spoustu mravenců, kteří pochodovali pod zatím zavřeným kohoutkem. Začaly jsme tedy zachraňovat aspoň část těch pošetilých mravenců, kterým nedocházelo, že je naše matka vodou a pěnou vyhubí. Sousedi říkali že jsme trochu blázni, když nás viděli jak zachraňujeme miniaturní hmyz, kterého si oni na šedém cementu sotva všimli.

S postupem času a tisíci mravenců, které jsem nemohla před zkázou zachránit, jsem pochopila, že to co je maličké je vždy v nebezpečí. Revoluce a války zlikvidují to malé, všechno to, co se neobjevuje ve statistikách ani velkých historických knihách. Maličké věci, které dávají tělo a život společnosti, zmizí když se otevře kohoutek násilných změn a ozbrojených konfliktů.

Chuť ovoce ztracená v paměti, odpoledne kdy člověk beze strachu mluví se sousedy, tele běžící po poli aniž by mělo strach, že bude ilegálně obětováno, studená limonáda, která nestála hodinu čekání ve frontě. To všechno tvoří část mraveniště, i když si „pradleny“, které chtějí vyčistit a vypucovat tuto zemi myslí, že jsou to jen rozmary maličkého hmyzu.

Jsem pořád ta malá holka, bojící se těch, kteří chtějí všechno změnit a nedůvěřivá k těm, kteří navrhují vykartáčovat tradiční struktury. Mám větší důvěru v maličkost mravenců, v jejich nepřestávající pochod a pomalé přivlastňování si prostoru. Ačkoliv jsou vždy znovu smeteni proudy vody, jednoho dne půjdou a sami zavřou kohoutek.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s