Zimní Havana

Nebe tu není vždycky tak zářivě modré jako na pohledech pro turisty. Naštěstí. Protože si nedovedu představit celý rok palčivého slunce bez těchto pár týdnů oddechu, které přijdou se studenou frontou. Od pondělka tu máme jednu, která přinesla do Havany londýnské mraky a na východ země rozsáhlé záplavy. Ulice jsou vzácně prázdné protože zima vystrašila obvyklé obyvatele parků a chodníků. Nastoupení do přecpaného autobusu už není nejrychlejším způsobem jak začít být cítit v podpaží, ale vstup do mírného a přátelského prostředí.

S poklesem teplot se zlepšuje nálada a zvyšuje tolerantnost. Staříky bolí kosti a trápí je neodbytná představa mléka s čokoládou. „Prosinec už je tak blízko, že nestojí za to začínat něco nového“, říkají ti, kteří své projekty odkládali celý rok. Blíží se období většího utrácení a kapsy tuší, že letos budou o vánocích ještě prázdnější než obvykle. Nejčastějšími tématy hovoru jsou kabáty, přikrývky a omezené možnosti jak zabránit zimě aby pronikla do domu škvírami v oknech.

Vidím na ulicích lidi ve svetrech, vaťácích a tlustých syntetických kabátech i když žádný z těchto oděvů není možné koupit z platu, který ti lidé vydělávají. Ten z hovězí kůže poslala sestra co bydlí v New Yorku, ten pruhovaný co má na sobě jedna dívka jí daroval turista na cestě městem. Dítě má pláštěnku zděděnou po bratrovi, který ji kdysi dostal od strýčka kontrolujícího kufry na celnici na letišti. Stařenka přecházející ulici si dává pozor na vlněné ponožky, vyměněné se sousedkou za čepel do mixéru. Jenom hlídač v hotelu se honosí sakem se zářivými novými knoflíky.

Mám ráda zimu i tu přívětivost, kterou v lidech probouzí. Ale vím, že pro mnoho lidí je obdobím nevole a studu. Třeba pro toho pána, který ve svém obnošeném oblečení už nemůže spát na lavičce v parku tak jako to dělá po zbytek roku. Nebo pro ty, kterým se spolužáci ve škole smějí, že mají na sobě kabát koupený na příděl v osmdesátých letech. Zima zdůrazní rozdíly mezi těmi, kdo za sebou mohou zavřít dveře a těmi, kteří nemají dům s okny, aby je mohli přivřít. Všichni ale sledují teploměr a doufají, že rtuť neklesne pod deset stupňů. Protože nuzná obydlí a oblečení by nevydržely ani jedinou sněhovou vločku.

Do 27. listopadu bude mít každý příspěvek na tomto blogu odkaz na hlasování o cenu The Bobs. Generace Y soutěží ve třech kategoriích: nejlebší blog, zvláštní ocenění Reportérů bez hranic a nejlepší internetový deník. Zde je odkaz: http://www.thebobs.com/

Reklamy

One thought on “Zimní Havana

  1. Do 27. listopadu bude mít každý příspěvek na tomto blogu odkaz na hlasování o cenu The Bobs. Generace Y soutěží ve třech kategoriích: nejlebší blog, zvláštní ocenění Reportérů bez hranic a nejlepší internetový deník. Zde je odkaz: http://www.thebobs.com/

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s