Kam zmizely pochody?


Z naší každodenní reality dnes čiší absence čehosi, na co jsme dříve byli zvyklí:  výzvy k demonstracím, tak časté ještě před dvěma lety, jsou teď čím dál řidší. Dřív bývalo divné, když nás alespoň jednou za měsíc nikdo nevyzval k účasti na manifestaci, kde jsme měli vykřikovat slogany a tleskat zapáleným proslovům. Dostávali jsme pravidelný příděl lžičky hysterie, která nás udržovala v pocitu neustálého ohrožení.

V den těch neustálých demonstrací obvykle nefungovaly žádné veřejné služby a dopravní prostředky z celého města svážely lidi z ostatních provincií, aby byl manifestující dav co nejmohutnější. Během pochodů se ulice plnily pošlapanými papírovými vlaječkami a hadicemi s vodou k ukojení žízně. Město zkolabovalo a my, kteří jsme čekali až přehlídka skončí, jsme měli pocit, že žijeme ve stavu nikdy nekončící mobilizace. Byly to dny, kdy to nejlepší, co člověk mohl udělat, bylo zůstat doma a čekat, až všechny ty výkřiky, nervozita a tlampače umlknou.

Ale taky nebylo všechno jenom tak, jak to ukazovaly kamery a reportáže v médiích. Politické mítinky, organizované samotnou vládou, měly i svoji zábavnou část. Žáci škol byli nadšení, že se zrušilo vyučování a že si mohli hrát uprostřed davu. Spousta zaměstnaných lidí byla taky radši, když uprostřed chaosu manifestací mohli vyklouznout a utéct domů, než když pracovali celý den pod dohledem kontrolora. Dokonce i ti, kteří jezdí autobusem a osahávají ostatní, byli vděční za davy na demonstracích, ideálním to místě pro jejich chlípné choutky. Pouliční prodavači počkali, až zástupy přestanou skandovat “Ať žije!”, a prodali neskutečné množství arašídů, chlebů s pomazánkou a limonád.

Ne že by se mi po těch organizovaných pochodech stýskalo, ale město vypadá nějak jinak bez těch bouří euforie, bez vůdce křičícího na tribunách a bez těch tisíců opravdových i falešných nadšenců třepetajících vlaječkami.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s