CDR

Od dětství jsem byla přesvědčená, že logo Výborů na obranu revoluce (CDR) znázorňuje obrovské oko nesoucí mačetu. Protože jsem nevěděla, jak tento agresivní obraz vznikl, vnímala jsem ho jako indiskrétní zorničku, která mě sleduje na každém kroku. Po letech mi jeden kamarád vysvětlil, že tam, kde já jsem viděla rohovku a duhovku, není nic než klobouk viděný shora. I přes toto vlídné vysvětlení jsem stále cítila tíhu toho pohledu pokaždé, když jsem procházela kolem nějakého plakátu se značkou CDR.

Právě probíhá sedmý kongres této organizace, čítající více než sedm milionů členů; celé řady z nich se nikdy nikdo neptal, jestli k ní chtějí patřit. Do výborů se vstupuje zcela automaticky, stejně jako ženy jsou zahrnovány do Federace kubánských žen a děti přijímány do Pionýra. Málokdy se někdo proti členství veřejně ohradí, i když tyto spolky dnes na Kubě valný smysl nemají a jsou spíše formální a byrokratické.

Můj omyl týkající se oka a klobouku byl sice do jisté míry důsledkem dětské zmatenosti, ale z velké části také projevem toho, že mám nos na nebezpečí. Naučila jsem se, že za dveřmi, které hlásaly onen alarmující slogan „Vždy na pozoru“, bydlí ti nejpřísnější autoři zpráv udávající své sousedy. Také jsem znala lidi, kteří kvůli špatné prověrce z pera prezidenta výboru přišli o pracovní postup, cestu do zahraničí nebo možnost získat nové bydlení. Dokonce jsem poznala i jednoho, jenž kromě honosného titulu viceprezidenta CDR byl zároveň největším delikventem v celé čtvrti.

V Palacio de Convenciones má tedy dnes zornička s mačetou novou konferenci. Mám pocit, že to, co dříve bývalo vševidoucím Argem, je dnes sípajícím kyklopem. Kontrolní orgán, který je sotva schopen všímat si všech nepravostí, které pácháme.

Reklamy

2 thoughts on “CDR

  1. Hezký článek, opravdu hezký, obdivuji Vás a Vaše úsilí, přeji hodně úsilí a smrt komunismu. Ať žije svoboda a demokracie. Pozdrav z České republiky, 2.2.2009, 20:31 CET (8:31p.m.), Czech republic (Czechoslovakia). P.s. Jak se Fidel cejtí :-))))- Nice story, really nice, I adore You and Your work, good luck and the end of communism. Vivat freedom, liberty and democracy. Greetings from Czech republic, 2th February, 8:31 p.m. Czech republic (Czechoslovakia). p.s. How is Fidel feeling? :-))))))

  2. You can write a mail to my an e-mail adress called zuker_2005@post.cz , don´t worry I am not an agent of the secret units :-))))))) I want read the notices about situation on the Cuba ´s republic from a person who lives there. See you (your notices :-))) ) soon. There is a night so good night. :-))))

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s