Nakaženi slevami

Text k obrázku: Hrozny dovážené ze Spojených států jsou na trzích na prodej za směnitelná pesa

Na pumpách klesly ceny pohonných hmot. Ve čtvrtek 11. prosince psala Granma, že k pořízení mobilního telefonního čísla stačí nyní jen poloviční suma. Protože příliš často neslýcháme, že by se něco zlevňovalo, jsme pořád ještě na pochybách, zda šlo jen o jakýsi vánoční dáreček anebo o začátek opravdové, zevrubné úpravy cen. Měla jsem věštecký a pěkně naivní sen, že by se tahle vlna slev mohla rozšířit i na základní potraviny, třeba na mléko, které teď na trhu stojí nepřístojných 2,40 směnitelných pesos (CUC) za litr.

Mému synovi je třináct, takže už šest let nemá nárok na příděl mléka. A co se přes Kubu přehnaly hurikány, nezastavili se u mých dveří ani ilegální překupníci se sušeným mlékem.

Koupit trvanlivé mléko v devizových obchodech je oběť, kterou si může dovolit jen málokdo a která zavání oficiálně posvěcenou defraudací. Právě proto bych Ministerstvu cen a financí doporučila, aby slevy rozšířilo na všechny základní produkty, jejichž ceny jsou zatím zcela nedostupné. Ani nevíte, jak moc bych si přála, aby nám uspořádali skutečné vánoční překvapení – že by si třeba ještě před koncem roku mohl i člověk s dělnickým platem koupit každé ráno sklenici toho vzácného mléka.

Reklamy