Motlitba za kabel

Text k obrázku: První tiskárna, kterou jsem kdy viděla prodávat v kubánském obchodě. Je to model z minulého století a stojí 689 směnitelných pesos.

Okolo podmořského kabelu spojujícího Kubu s Venezuelou panují pochyby: bude skutečně přinášet informace všem? Není známo ani přesné datum dokončení. A tak mají argument proti nám, kdo si neustále stěžujeme na nedostatečné možnosti připojení na ostrově, zkoušejí nás umlčet slovy: „Musíte počkat, až bude hotový kabel“. Dovolte mi tedy v radostném očekávání alespoň nastínit, co nám vlastně ta plánovaná pupeční šňůra přinese:
– Přístup k internetu pro všechny, nikoliv pouze na základě jakýchsi privilegií; možnost pořídit si kdekoliv domácí připojení.
– Broadbandové připojení pro  studenty základních, středních a vysokých škol; menší omezení doby připojení oproti stávající situaci.
– Snížení cen v internetových kavárnách a v hotelích, které disponují počítači s připojením (dnes stojí hodinové připojení třetinu průměrného měsíčního platu).
– Možnost využívání sociálních sítí jako je Facebook, Twitter, Hi5 a další.
– Konečně by pro nás byly dosažitelné služby jako Skype, videokonference, zasílání velkého objemu dat najednou a snad i sledování televize přes internet.
A tak jestli nám ten báječný kabel má zprostředkovat tohle všechno, ať mi někdo prosím vysvětlí, proč na něj musíme čekat až do roku 2011. Doufám, že alespoň jedno jeho vlákénko pak dosáhne až k mým rukám bloggerky na volné noze. Nebo že by i potom každý kilobit, který jím projde, nesl něco jako vodoznak hlásající „jen pro důvěryhodné“?

Reklamy