Jiný Pablo

 

Prožila jsem nezapomenutelné odpoledne s Pablem Milanésem na Antiimperialistické tribuně. On byl na scéně a zpíval svůj nevyčerpatelný repertoár, zatímco já jsem vztyčovala transparent s nápisem Gorki. Koncert trval skoro tři hodiny, ale ta plachta, kterou jsem si s několika dalšími odvážlivci dovolila zvednout, vydržela jen pár vteřin. I když jsem byla tak blizoučko autorovi Yolandy, onoho 28. srpna jsem  si myslela, že moji nekonformnost od jeho mravoučných tendencí dělí celé kilometry. Ale to jsem se spletla.

Četla jsem pak rozhovor, který Pablo poskytl novinám El Público; každičká jeho odpověď by mu určitě vynesla pěkných pár ran, kdyby je pronášel na náměstí v centru Havany. Jeho názory se tolik podobají těm, které mě dovedly až k vytvoření tohoto blogu; některé z jeho vět bych klidně podepsala. Když prohlásil: „… jsme ve všech směrech paralyzovaní, plánujeme si budoucnost, ale stále žádná nepřichází…“, oslovil mě mnohem víc než všemi svými písněmi dohromady. Jde o tu zářnou budoucnost, jak nám ji líčili, na jejímž pozadí se nesl jeho hlas notující si melodii „Cuba va“. Tehdy se ve jménu dosažení jakési fata morgány každá oběť zdála být malá, dokonce i smlčení našich rozepří, potlačení všech pozůstatků kritiky.

Ze zestárlého obličeje utopie se smyly barvy a symfonie vítězství se změnila v reggeton holého přežití. Z písní Pabla Milanése se staly jakési hymny  starých časů, časů, kdy jsme byli naivní a důvěřiví. Dnes nám ale říká: „Mnoho lidí se bojí mluvit.“ A já to s roztřesenými koleny musím potvrdit, cena za vlastní názor je pořád ještě příliš vysoká. Včera složil bez akordů a strun svůj nejlepší nápěv a prstem kytaristy ukazuje na státní moc jako mnoho jiných. Je to stejná hudba, kterou si pobrukují miliony Kubánců, ale jen on ji dokáže podbarvit tím hřejivým hlasem, jímž nás kdysi přiměl věřit v pravý opak.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s