Konec subvencí

Všudypřítomná nuda mě koncem letošního roku dohnala až tak daleko, že jsem sledovala poslední monotónní zasedání parlamentu roku 2008. Do vládních budov se letos v prosinci vrátil starý způsob projednávání problémů, aniž by padaly zmínky o pravých příčinách. Vznikl zvláštní druh proslovu, který začíná v hluboké úctě slovy : „Naše revoluce udělala mnohé pro vylepšení situace menších trhů, ale i tak přetrvávají problémy…“  Bez tohoto neodmyslitelného poklonkování by řečník hned sklouzl za hranici drzosti nebo byl označen za přehnaně kritického a nevděčného.

Závěrečný projev Raúla Castra znovu potvrdil plán na ukončení systému státních subvencí. Při takových slovech se nám vybaví jenom přerušení výdeje potravinových dávek, které my, Kubánci dostáváme. A bylo by nebezpečné apelovat na zrušení symbolických cen a zbytečných bezplatných služeb, to je dvojsečná zbraň, která se může nakonec obrátit proti svému majiteli. Pokud se ale skutečně chceme zbavit toho otcovského ochranného křídla, měli bychom především zrušit břemeno, kterým je udržování obézní státní infrastruktury na úkor našich peněženek. Dělník, který vyrábí ocel, nikl, rum, tabák nebo je zaměstnaný za barem v hotelu, dostává jen miniaturní podíl z toho, co sám produkuje nebo z reálné hodnoty služeb, které poskytuje. Vše ostatní putuje do chřtánu neukojitelného státu.

Když si uvědomíme, jaký je rozdíl mezi symbolickou cenou libry rýže v přídělovém systému a obrovským dílem našich platů, který si odnášejí ti, kdo nám vládnou, dojdeme k závěru, že jsme to spíše my, kdo někomu vypomáhá. Proto zrušení subvencí by mělo být naše heslo, ne jejich.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s