O krok napřed

Kartička od nelegálního prodejce u východu z obchodu

Andy je z těch, kteří na nic nečekají. Mobil měl už v dobách, kdy byl jenom pro cizince, byt si pořídil na hranici dnes už zastaralého zákona o bydlení a od loňského roku prodává topinkovače, které Granma ohlásila až na rok 2010. Potuluje se kolem obchodů, které prodávají za směnitelná pesa, a nabízí zboží podloudně získané ze státních skladů. Je to muž dneška a zároveň už přesahuje do budoucnosti; je produktem dlouhého období života plného porušování zákonů. 

Půjčuje filmy a telenovely nahrané ze satelitu ukrytého v údajné nádrži na vodu. Jeho zákazníci vždycky žádají něco kde je hodně sexu, spousta akce a jen minimum politiky. A on jim vyhoví. Přímým zdrojem jeho výdělků je sice vše, co je zakázané, ale nic naplat, on je přece králem země zakázaných aktivit. Tenhle mladík, kterému ještě není čtyřicet, má zkrátka čich na všelijaká omezení, která vytvářejí mezery na trhu. Bohatá zkušenost s kličkováním ho naučila, že ctít trestní zákoník, a přitom přežít, jsou dvě naprosto protichůdné skutečnosti. Než mu někdo začne vyčítat jeho nedovolené obchodování, měl by si uvědomit, že on pouze obstarává to, co stát nenabízí nebo co není schopen zajistit za přijatelné ceny.

Jeho etice velí peněženka a ta ošidila ty, kteří si až příliš věřili. Andy má ale klidné spaní, protože ví, že mezi jeho oběťmi jsou jenom další takoví, co zase napálili jiné, aby sami získali svůj podíl. Patří ke generaci, která viděla své rodiče okrádat stát, vyrostl v prostředí černého trhu a naučil své děti nelítostné zásadě brát vše, co je na dosah. Může se stát, že jednoho dne ho dostanou a zavřou, protože už zašel příliš daleko. Ale celkově se nic nezmění. V tomhle národě je hodně takových, jako je Andy.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s