Revoluce.com

 V uzavřeném sále Kongresového paláce dnes skončil Veletrh informatiky, který byl zpřístupněn pouze cizincům nebo prověřeným Kubáncům. Přestože jsem se všemožně snažila, nedostala jsem se tam. Jednou z podmínek účasti je totiž příslušnost k nějaké oficiální instituci. Optimistickou předehru celé události obstaral rozhovor náměstka ministra informatiky a komunikací udělený novinám Rebelující mládež. Spoustou frází o nejisté budoucnosti, která může přijít příští týden stejně jako za deset let, obnovil náměstek v některých občanech naděje na přístup k internetu pro širokou veřejnost. Poté, co jsem si znova přečetla odpovědi zmíněného funkcionáře, cítím se přesto spíše znepokojená než uklidněná.

V jeho řeči není ani kritické zmínky o cenzuře nebo o tak časté nepřístupnosti některých kubánských stránek. Na dlouhý seznam zločinů, jako jsou “nabádání k terorismu, xenofobie, pornografie…”, zařadil i pluralitu myšlení. Ve stejné skupině obludností je “samozřejmě, nabádání ke svržení ustanoveného řádu věcí na Kubě a další zjevně kontrarevoluční praktiky”. Právě to poslední přídavné jméno mě utvrzuje v přesvědčení, že přístup na Internet se ztrácí pod tíhou kritérií, která nemají nic společného se satelitním spojením.

Nemá smysl se znepokojovat, protože Internet nám shůry do klína nespadne, nebude nám  zpřístupněn na základě dobrého chování ani nebude odměnou za hlučný potlesk. Tentokrát tedy ne. Ta skutečná revoluce.com probíhá paralelně a navzdory přídělovému systému, který nám chtějí zavést dokonce i ve virtuálním světě. Tahle revoluce nemá své vousáče ani zastřelené bojovníky, tím méně pak vůdce hřímajícího z tribuny. Je to revoluce pomalá a úzce zaměřená, ale zasáhne snad všechny Kubánce. Její velitelé nesou zvláštní jména jako třeba Gmail, WordPress, Skype nebo Facebook a nedělají žádné rozdíly. Naopak, spojují lidi.

Efekt téhle technologické revoluce vydrží více bež padesát let. Žádné ministerstvo, i kdyby se snažilo sebevíc, ji nemůže zakázat nebo kontrolovat. Nedá se filtrovat a nenechá se omezit sliby o přístupu, které se sotva kdy naplní. Dokonce i dnes, kdy dveře do Informatiky 2009 zůstávají zavřené, se někde otevírá nová škvírka, kterou je možno projít bez povolení.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s