Boring home

Znám knihy, které poznamenaly své autory, a také vím o autorech, kteří na svá díla vrhají temné stíny. Případy, kdy literáti jsou stejně komplikovaní jako jejich texty, nám mohou připomínat soutěž o to, kdo komu víc uškodí. Orlando Luís Pardo Lazo podává v souboru povídek  pod souhrnným titulem Boring Home zářný příklad toho, co nebude představeno na Mezinárodním knižním veletrhu 2009 v Havaně. Autor je doslova posedlý touhou komplikovat věci, hrát si s realitou v jazykových hříčkách, které je možno rozšifrovat skrze náznaky a výkřiky. Aby toho nebylo málo, zachycuje čočkou své pomyslné kamery překvapivé obrazy odporující oficiální ikonografii. Neukazuje jablko ani Adama, tím méně hada.

Radioaktivita, kterou šíří Orlando, už zasekla nejednu tiskárnu, vydavatelé se při ní začervenali a některým kolegům byla důvodem k tomu, aby ho na ulici přestali zdravit. Jeho jméno zmizelo ze seznamů autorů podporovaných oficiálními institucemi a bylo vyškrtnuto z katalogů zmíněného veletrhu. Přesto se potrhlý de Lawton odhodlal Rolandovu knihu vydat a nyní ji chce představit. Jeho přátelé, lidé vyvržení stejně jako on, se rozhodli dělat mu při alternativním uvedení jeho textů společnost. V pondělí, 16. února ve tři hodiny odpoledne, před pevností La Cabana.

Nebýt výhružek, všechno by mohlo zůstat při skupince posedávající na trávníku a rozmlouvající o dokončené knize. Od včerejška však koluje Ministerstvem kultury interní email, jímž nás varují před možnými represemi, které by mohly následovat po alternativním představení knihy. Probíhá zastrašování a obviňování ze strany námezdných revolucionářů – jak zoufale jim chybí originalita! – a dokonce utajená výstraha o případném napadení. Tohle všechno ale jen zvýšilo napjaté očekávání. Kniha Boring Home dostala do vínku tu nejlepší možnou prezentaci, o jakou může prokletý spisovatel stát.

Budeme tam. Ještě se uvidí, jestli nás nechají dojet k cíli.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s