Unášej mě po širém moři*

V zemi, která je ze všech stran obklopená vodou, je námořník jakousi spojkou s druhým břehem: přiváží obrazy, které na ostrově není možné spatřit. V případě Kuby mají navíc ti, kdo pracují na lodích, možnost nakupovat v zahraničí výrobky, které doma neseženete. Každý námořník je vlastně Odyseem, jenž po několikaměsíční plavbě přiveze rodině kufr plný dárků. To on zásobuje černý trh elektrospotřebiči, které pašuje lodních útrobách. A právě díky jemu přicházejí nové módní vlny dříve, než stanoví plán úředníků řídících vnitřní trh.
Být „obchodním námořníkem“ znamenalo po několik desetiletí patřit do výběrového bratrstva, které mělo přístup za horizont a jehož členové mohli přivážet zboží v těchto zeměpisných šířkách nevídané. První džíny, magnetofonové přehrávače a žvýkačky, které jsem v životě viděla, dovezli právě tito šťastní členové posádky. A totéž platilo o digitálních hodinkách, barevných televizorech a některých automobilech, které se moc nepodobaly nepřitažlivým Ladám a Moskvičům.
Námořník sice býval dlouho pryč, ale tu nepřítomnost vynahradil příbuzným ekonomický balzám z přístavů, kde je zboží levnější a vyšší kvality než to, které se prodávalo v kubánských obchodech. A když pak přišlo stáří a nadešel čas zakotvení v důchodu, žilo se z toho, co se podařilo dovézt dříve, a z obrazů uložených v paměti. 
Celý tento příběh o lodích, stěžních a černém trhu zde zmiňuji hlavně proto, že námořníku Oskarovi, muži bloggerky a autorky Sin Evasión http://www.desdecuba.com/sin_evasion, vyhrožují vyhazovem z práce. Důvodem je rozhodnutí jeho ženy Miriam Celaya sejmout masku a dál pokračovat v nekonformním psaní s odhalenou tváří. Za trest má rodina zůstat na suchu, bez potřebné obživy. A tak tedy aby ona mohla svobodně plout po síti, nebude možná on smět plavit se po vodách.
* Z dětské písničky “Papírová lodička”.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s