Nezaměstnanost mladých

Některé umíněné statistiky, mnohdy velmi aktuální, se nikdy nedostanou do sdělovacích prostředků, spíš se kdesi schovávají.. Kromě počtu sebevražd, potratů a rozvodů se taky tají skutečný počet nezaměstnaných. Televizní zprávy a billboardy nás přesvědčují, že žijeme ve společnosti, kde má každý možnost najít si práci, a že nezaměstnaní jsou bez práce jen proto, že jsou v podstatě flákači. A tak mnoho nečinných rukou jako by ukazovalo na podstatu systému, který proměnil práci v pouhé zdání a plat ve špatný vtip.

Před pár dny se jeden televizní pořad věnoval tématu nezaměstnanosti mladých, aniž by ale zmínil jejich současné počty. Havana v deset dopoledne ve všední den je nejlepší ukázkou toho, kolik je tu lidí bez práce. Parky, chodníky a každý roh jsou v pracovní době plné lidí a ten pohled je věrohodnější než nízká čísla míry nezaměstnanosti ve statistických ročenkách. Podle odbornice, která opatrně mluvila na kameru, má mnoho mladých falešné představy o svých schopnostech a nepřijímá proto jistá zaměstnání. Její výrok byl následován rozhovory na fakultě sociálně kulturních věd v provincii Granma, kde si čerství absolventi university stěžovali na místa „čističů podlah“ a „komářích inspektorů“, která jim byla přidělena.

Takové slovní přemety se ale jenom snaží zakrýt fakt, že mladí kvůli extrémně nízkým platům nemají žádnou motivaci pracovat. Nemělo by se pořád volat po sebezapření nebo vyzývat k záchraně vlasti každodenním úsilím, ale platit takový plat a v takové měně, aby to lidem umožnilo vést slušný život. Vyprojektovaný „Nový člověk“ se od zbytku lidstva tolik neliší. I on chce věnovat svůj čas a energii prosperitě a blahobytu. Tahle touha by přece neměla být tak těžko pochopitelná pro naše specialisty a tak systematicky ignorovaná našimi statistiky.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s