Závist slaví svátek

Prezentace v Power Pointu, která koluje mezi lidmi, ukazuje záběry z nuceného uzavření známé havanské restaurace. Série fotografií, pravděpodobně z dílny hospodářské policie (DTI), ukazuje důkazy k obvinění Juana Carlose Fernandeze Garcíi, majitele paladaru Hurón Azul. Dodívala jsem se na primitivní multimediální dokument s pocitem hnusu. A rozhodně to nebylo kvůli záběrům materiálních statků.

Nevolnost se mi udělala z toho, že některé věci si mohou užívat jen ti, kteří nám z tribun nutí „rovnostářství“. Můj odpor ještě zvýšil pohled na seznam přestupků: prodej „zakázaných potravin“ jako jsou langusty, nebo hovězí, více než dvanáct židlí v restauraci, prodej umělcům jídla na dluh, stát se mecenášem umění, platit přemrštěnou fakturu za elektřinu, mít u sebe velký obnos peněz v hotovosti a, velká drzost, chtít si otevřít restauraci v Miláně. Jako kdyby nebylo jednodušší zlegalizovat prodej mořských zvířátek s tykadly, popřát Juanu Carlosovi k jeho přínosu v šíření kultury a povolit, aby měl každý paladar tolik židlí a zaměstnanců, kolik potřebuje. Jenomže kdyby se tohle všechno povolilo, vyrostla by příliš silná konkurence všem neschopným státním restauracím a kulturním centrům. Povolit další rozvoj restaurace Huron Azul by znamenalo podstupovat riziko, že si jeho majitel jednoho dne bude chtít založit umělecký časopis, nebo otevřít muzeum s vlastní sbírkou.

Je mi líto těch, kteří to fotili. Ze všech těch fotografií plných jídla kouká autorův hlad. Připadá mi ostudné, že naše policie tráví čas vězněním podnikavých spoluobčanů, zatímco se ulice plní delikventy, kteří kradou peněženky, přepadávají a podvádí. Je mi smutno ze záplavy závisti, ve které se topili sousedi, když viděli ten ohromný úspěch. Myslím také na staříka, který u vchodu do paladaru hlídal auta zákazníků, na paní, co umývala nádobí a je teď bez práce a především na děti Juana Carlose. Ty možná díky této exemplární lekci pochopili, že jestli chce člověk prosperovat, musí z tohoto ostrova odejít.

Hurón Azul

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s