Mariel

Mám pro vás dneska fotky z přístavu, který dal jméno tisícům Kubánců a poté upadl v dlouhé třicetileté zapomnění. Odjeli odtamtud „Marieláci“ a nám na základní škole vyprávěli, že odjeli za „drogami a perverznostmi“ na druhý břeh. Tak jsem si je představovala, v té nekonečné záplavě alkoholu a smíchu, devadesát mil daleko. V pěti letech mi ještě nebylo jasné, že ten křik v našem domě a babiččiny zákazy chodit si hrát na chodbu měly původ v zastrašovacích mítincích. Bylo to nenávistné „loučení“ s těmi, kteří se rozhodli odjet z ostrova, jenž se sám označoval za utopii.

Z jedné strany na druhou lítala vejce, jedni je házeli a druhým přistávala v obličejích, na dveřích a oknech. Slovo spodina, převzaté ze slovníku svářečů kovů, bylo přiděleno těm, co se pustili do víru toho společenského procesu. Zase jsme byli rozděleni, postaveni proti sobě a odloučeni. Rodiče přestali mluvit se svými dětmi, protože se jeden z nich rozhodl pro cestu do exilu. Dopisy zůstaly neotevřené a nikdo z těch, co tady zůstali a uvěřili pohádce o zrádcích, kteří prchají, neodpovídal na telefony. Moje učitelka se ptala, jestli „maminka nebo tatínek nedostali dárky od rodiny na Severu“. Nejeden z mých malých přátel nevědomky prozradil utajovaný vztah, který jeho rodina udržovala s těmi na druhé straně.

Nevěřím, že by se ještě někdy stalo něco takového jako v přístavu Mariel. Emigrace teď probíhá mlčenlivějším způsobem ve skalnatých zátokách, kde se každé jitro někdo vrhne na širé moře, a na konzulátech přecpaných lidmi, kteří žádají o víza. Už se nepoužívají tak drsná označení jako kdysi, teď se jim říká „ekonomičtí emigranti“ a nadále je jim konfiskován majetek, který tu po sobě zanechají. Na západě Havany nám ale přesto zůstává smutné připomenutí chvíle, kdy tisíce lidí křičely „ať ta spodina táhne, ať si táhne!“.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s