Vlhké lapálie

Zahraniční tisk i pouliční drby byly plné zpráv o odvolání Carlose Lageho a Felipeho Péreze Roqueho, ale Xiomaru tou dobou trápilo něco podstatně prozaičtějšího. Jsou to už čtyři měsíce, co v Pinaru del Río nejsou k dostání vložky, které ženy používají ke skrývání měsíčního cyklu. Rozstříhala spolu se svými dcerami nějaká povlečení a podařilo se jim vytvořit jakýsi obvaz, který po použití praly. Pokud bude na přídělovém trhu chybět tento produkt, z kubánských domácností zmizí i poslední zbytky ručníků a povlečení. Příroda nerozumí distribučním mechanismům a poskytuje nám k tomu každých dvacet osm dní vlhký důkaz.

Xiomara povídá – se studem, protože musí veřejně mluvit o něčem, co by raději ukryla v soukromí – že všechny zaměstnankyně v jejím podniku měly ten samý problém. „Málem jsme kvůli tomu nešly do práce,“ říká a já si představuji „menstruační stávku“, masivní protesty vyvolané ovulačním cyklem. Nicméně se nakonec v Pinaru del Río kvůli této „maličkosti“ nezastavilo nic. Funkcionáři dál mluvili o stabilizaci situace po hurikánech a noviny, které bohužel nelze použít jako vložky, psaly o překonání plánu při sklizni brambor. Celé to drama zůstalo schované v koupelnách a je patrné možná jenom jako dvě další vrásky na čelech některých žen.

Jsou tací, kteří věří, že odvolání několika funkcionářů nebo spojení nějakých ministerstev znamená skutečný krok na cestě změn. Já mám ale pocit, že rozbuškou transformace by mohla klidně být skupina žen otrávená měsíčním praním obvazů, které používají při menstruaci.

Reklamy

4 thoughts on “Vlhké lapálie

  1. Eso aquí pasaba tambien(checoslovaquia), no habían toallas ni papel higienico. Pero no causó ninguna revolucion…la gente estaba demasiado acostumbrada de improvisar…

  2. Pokud je to tak v ceske republice to byl jeden z poslednich priznaku zaniku systemu – nelze nez doufat ze na Kube to bude take tak.

    If it´s true, in Czech republic it was 1988 the same situation – as one of the last symptoms of agony of system – i hope , that in Cuba it will be the same.

  3. jj u nas se tomu (u jineho druhu hygienicke potreby) rikalo: „prestavba ma zadrhel neni papir na prdel“. tak snad i u vas to pujde.

  4. Já si také pamatuji, že kolem roku 1980 nebyly k dostání hygienické vložky a toaletní papír. V tehdejším tisku se psalo, že podniky plní plán nad 100% a pořád byl něčeho nedostatek.

    También recuerdo que alrededor de 1980 no se disponía de toallas sanitarias y papel higiénico. La impresión se escribe para realizar plan de negocios de más de 100% y todavía falta algo.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s