Jak pomoci?

 

Každý týden dostávám stovky elektronických zpráv, na které téměř nejsem schopna odpovídat kvůli omezenému internetovému připojení. Využiji tedy tento post k tomu, abych zodpověděla častou otázku: „Jak pomoci alternativní kubánské blogosféře?“

Popíšu vám, jak spolupracovat a jak podpořit blogery při vytváření a aktualizaci jejich blogů. Seznam, který zde uvádím, není řazen podle důležitosti a měl by být chápán spíše jako návrh. Je to prosba určená lidem na celém světě, prosba opírající se o solidaritu, která nemá nic společného s politickými názory nebo s ideologickými preferencemi:

 • Odkazovat na blogy a zapsat je do vyhledávačů a platforem, kde budou lépe viditelné. Každý člověk, který nás čte, nás zároveň i chrání. Potřebujeme posílit tento ochranný štít tvořený čtenáři a komentátory.
 • Šířit obsah blogů zejména na Kubě. Toho je možné docílit tím, že budete posílat naše posty svým známým a příbuzným na ostrově, aby se dozvěděli o názorech pocházejících přímo odsud,  které ale nejsou šířeny oficiálními médii.
 • Zvát alternativní bloggery na různé akce, ať už virtuální, nebo reálné. Prostřednictvím hlasových nahrávek, domácích videí nebo telefonických rozhovorů můžete pomoci propagovat jejich názory.
 • Pomoci při spravování blogů zejména těm bloggerům, kteří mají velmi omezený přístup na internet. K tomu je potřeba jen ochota pomoci, základní znalost WordPressu nebo Blogger.com a poctivost v tom, že nebude změněn nebo doplněn žádný text, aniž by byl předem konzultován s autorem stránek.
 • Vyhnout se kultu jediného bloggera. Brát alternativní blogosféru jako fenomén, na kterém se podílí rostoucí počet Kubánců. Neopakujme ve virtuálním světě obdiv k jednotlivcům, který nám v reálném světě způsobil tolik škody!.
 • Zakoupení karet pro přístup k internetu na veřejných místech. Mnozí z nás musí platit za drahé připojení k síti v internetových kavárnách a hotelech. Pokud jste turista, návštěvník ostrova, podpořte nás zakoupením několika hodin připojení.
 • Všechny typy paměťových zařízení od nepatrných USB pamětí přes CD až po sofistikované externí harddisky. Velká část bloggerů, šíří své blogy po ostrově právě pomocí těchto zařízení.
 • Mobilní telefony a finanční podpora na zřízení a udržování linky. Já sama jsem byla často v situaci, kdy jsem musela posílat posty pomocí sms lidem mimo Kubu, kteří je pak umístili na web. Mobilní telefon tedy představuje jakési otevření paralelní cesty kromě tradičního přístupu na internet..
 • Notebooky a jakékoli příslušenství pro sestavení počítače. Ze zkušenosti vím, že starý počítač přivezený na ostrov může být rozbuškou, která odstartuje vznik nového názorového prostoru. Podívejte se doma a v kanceláři po něčem, co už nepotřebujete, ale co by mohlo být užitečné pro postavení počítače, přidejte si to do kufru na dovolenou na Kubě a prosím /!/, ať vás ani nenapadne posílat to poštou..
 • Software zdarma nebo s licencí. Obzvláště programy sloužící k práci s obrázky, audio a video nahrávkami a ty, které optimalizují čas připojení na internet. Připomínám, že my tyto programy nemůžeme ani koupit v obchodě, ani si je objednat po internetu.
 • Digitální fotoaparáty a kamery. Zvlášť maličké Flipy, které umožňují tajně  natáčet náš každodenní život.
 • Digitální diktafony na rozhovory a telefonní nahrávače, které umožňují si nahrát hlas těch, kdo volají z různých provincií a diktují své texty. Příkladem může být blog politického vězně Pabla Pacheca, který vzniká na základě textů čtených telefonicky z vězení.
 • Knihy o občanském novinářství, manuály programů a jakékoli materiály umožňující lépe pochopit bloggerský fenomén.
 • Pomoc je nejlépe doručit přímo každému bloggerovi. Napište vzkaz na e-mail uvedený na blozích z Kuby – na levé svislé liště – a zorganizujte si bez prostředníků způsob předání. Slogan tohoto hnutí podpory by mohl znít: Kyslík pro kubánskou blogosféru!

  Reklamy

  Zanechat Odpověď

  Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

  WordPress.com Logo

  Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

  Google+ photo

  Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

  Twitter picture

  Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

  Facebook photo

  Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

  w

  Připojování k %s