Nabíjecí lampy

Čeká nás nejisté léto; ohlašují výpadky proudu, růst cen a prorokují dokonce další vzrůst emigrace. Přesto se ale mnoho Kubánců při řešení dilematu, zda řešit každodenní starosti, nebo se pokusit něco změnit, soustředí raději na osobní přežití. Zařídí si vlastní únik uvnitř státních hranic obcházením zákona, nebo (ono je to vlastně to samé) jeho porušováním. Nejedná se jen o ty, kteří vlezou v noci oknem do obchodu nebo vyrvou batoh nevinnému turistovi, ale o správce obchodů, kteří falšují faktury nebo o hlídače porušující pečeti na kontejnerech, které mají hlídat. Existuje způsob, jak porušovat zákony tak, aby to bylo společensky přijatelné: okrádat stát. Takhle to dělá číšník, když zdvíhá ceny nebo když prodává vlastní zboží ve státním podniku, stejně tak skladník, když mění seznamy klientů přídělového systému tak, aby mu nějaké to zboží zbylo.

Linii ilegality překračuje i recepční hotelu, který ve spolupráci se správcem prodává pokoje načerno, taxikář, který jezdí bez taxametru, nebo soustružník, který vyrábí „bokem“, mimo svůj plán výroby. Celník nechá projít zakázané zboží, policista neudělí pokutu, úřednice na městském úřadě pro bydlení urychlí papírování, učitel zlepší známku a inspektor zamhouří oko nad přestupky, které má hlásit.

Zisky z těchto „nešvarů“ posilují stěny bubliny, která všechny ochraňuje před proslovy, ale na druhou stranu zabraňuje veřejně protestovat. Ovoce všech těchto nezákonností skončí na pultech valutových obchodů a zhmotní se v nabíjecí lampě, která bude toto léto osvětlovat spoustu domů. A komu pak záleží na tom, jestli  venku zrovna vypnuli proud.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s