Caletone, aneb oběti příštího hurikánu

 

Jména lidí postižených posledními hurikány už neplní stránky novin, oběti a zničené stavby se staly pouze čísly ve statistikách. Politici už nejezdí do míst katastrofy, aby se fotili po boku s postiženými, a stavební materiály se ztratily v soukolí byrokracie. Několik málo obcí mělo to štěstí, že se staly vitrínami úspěšné rekonstrukce, ale jiné – malé a neznámé – pořád ještě ukazují jen rozbořené domy.

Nedaleko Cienfuegos má jedna provizorně ubytovaná rodina podezření, že cement a písek určený na stavbu jejich zdí skončil v rukou těch, kteří mohli zaplatit více. Na předměstí Havany si přijíždějí stavět chatrče z plechu a kartónu lidé, kteří se už unavili čekáním na znovuzrození svých vesnic. Nechtějí se stát oběťmi dalšího cyklónu, protože přírodní katastrofy, jako byly Ike a Gustav, jen vrhly světlo na jinou katastrofu – na neproduktivitu a nečinnost, která postihuje nás všechny.

Zanedlouho to bude rok, co tisíce domů získaly místo střechy nebe. Caletone, vesnice nedaleko Gibary, kterou nenajdete ani v atlasu Kuby, je stále ještě obrazem zkázy. Její obyvatelé vědí, že v současné ekonomické krizi by to byl zázrak, kdyby se jim dostaly do rukou potřebné prostředky. Stali se zemí nikoho, vzniklé ze zapomnění, mediálního triumfalismu a větrů očekávání, které mají k hurikánům daleko.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s