Vyhynutí Pandy

televisor-panda

 

Poslední elektrospotřebič, který zde byl distribuován na základě systému zásluh, byl čínský televizor značky Panda. U nás v domě se pořádala schůze ohledně rozdělení deseti zbrusu nových přístrojů mezi komunitu čítající tři sta osob. Někteří sousedé se málem poprali, jen aby získali aparát, za který se navíc muselo zaplatit čtyři tisíce kubánských pesos. Mezi těmi, kteří si pak domů odnesli barevnou obrazovku, byli – shodou okolností – ti nejbojovnější a ideologicky oddaní.

Ti, kteří vzácnou Pandu nezískali, se utěšovali tím, že bude zorganizováno nějaké druhé kolo s většími možnostmi. Ale od asijského obra už žádné další televizory nepřišly, aby živily naši meritokracii. Nepřišly dokonce ani náhradní díly na opravu těch existujících. Už není ani tak přitažlivé být hlídkou CDR (Výboru na obranu revoluce, pozn. překl.) nebo pravidelně docházet na kritické schůze, protože už není pravděpodobná odměna ve formě pračky, telefonní linky nebo tranzistorového rádia.

Ti, kteří získali elektrospotřebiče v posledním kole, taky nejsou moc spokojení. Mnozí nebyli schopni hradit úvěr, protože se koupí Pandy uvázali ke splátkám dosahujícím třetiny svých měsíčních platů. Znám například jednu stařenku, která si vybojovala a koupila televizi jenom proto, že byla přesvědčena, že se nikdy nedožije toho, aby ho úplně splatila.

Ti, kteří se domnívali, že šlo o výhodnou koupi, se nyní obávají obrovského dluhu, k němuž se státu zavázali. Neuvědomili si, že nejde o žádné privilegium, ale že jsou pouze účastníky jednoho velkého podvodu. Mechanismus, který je tehdy obdaroval, je ten stejný jako ten, který nám dnes neumožní koupit si elektrospotřebič bez konvertibilní měny nebo bez jistého politického směřování….

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s