O gorilách a „vůdcích“

Text pod fotografií: Demokracie je jako rostlina rostoucí mezi betonem a mřížemi: křehká a snadno zničitelná.

Uplynulo už devět let od chvíle, kdy jsem dopsala poslední řádky diplomky o úloze diktátorů v latinskoamerické literatuře. I když má studie poukazovala na existenci několika „vůdců“, kteří sloužili jako skvělé vzory pro psaní románů, v hloubi duše jsem věřila, že se jedná o téměř vyhynulý druh. Krátce poté jsem ale začala přemýšlet, jestli ti tyrani nejsou nyní jen ve stadiu líhnutí, aby pak znovu zaplavili americké země. A od jisté doby už o tom nepochybuji: diktátoři (nebo ti, kteří se jimi chtějí stát) jsou zde, i když dneska nosí džíny a pracovní či rudé košile.

Nezmizelo ani další nebezpečí, totiž vojáci, kteří vezmou spravedlnost do vlastních rukou, uniformované osoby, které zbraněmi vnucují svou vůli ostatním. Vrhali jsme se do náručí jedněch i druhých, protože tradici kultu osobnosti a demagogie je těžké vymýtit.
Právě teď je v Hondurasu celý národ hotov vrhnout se do zákopů, nebo se nechat hypnotizovat triumfálním návratem „a la Chávez“ toho, kdo byl silou sesazen. Z takových dilemat my, občané málokdy vyjdeme dobře.

Nemám ráda vojenské převraty ani presidenty, kteří se chtějí nechat donekonečna volit. Mám stejnou nedůvěru k tomu, kdo přijde z hor se zbraní v ruce, jako k člověku sice řádně zvolenému, který však spravuje stát jako svoji haciendu, jako kdyby se jednalo o staré hospodářství jeho předků. Proto mám o Honduras strach. Bojím se, že to, co se právě děje, připravuje půdu pro nějakou další osobu obdařenou plnou mocí. Pozor! V široké škále tyranů je nejhorší ten, který slučuje v jedné osobě „vůdce“ i ozbrojenou gorilu.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s