Nevyslovitelná

Mám na noze zarudlý štípanec a včera mě při vstávání bolelo celé tělo. Nejdřív mě napadlo, že jsem chytla horečku dengue, která se, stejně jako každé léto, šíří po městě. Naštěstí jsem neměla teplotu, takže jsem během dopoledne vyloučila možnost nakažení virem, kterému se také přezdívá „kostilam“. Každopádně není vůbec jisté, že ho ještě nechytím, protože v našem okolí je několik nakažených a kvůli dešti se množí komáři.

Nejnápadnější na výskytu téhle nemoci je odmítání úřadů informovat o počtech nakažených, nebo vůbec jen zmínit slovo „dengue“ ve sdělovacích prostředcích. Když přijdete se všemi příznaky do nemocnice, dostanete lék, na kterém není nikde napsáno šest písmenek, tvořících to proklaté slovo. V televizi běží návody, jak bojovat s komáry Aedes Aegypti, ale nikdo neřekne, že by se měli potírat kvůli přítomnosti dengue. My občané odhadujeme počty nakažených jen na základě informací od kamarádů a známých, aniž bychom se mohli obrátit na oficiální údaje. Panika roste, protože člověk vždycky předpokládá, že je výskytů více, než o kolika se doslechl.

Mlčení okolo dengue je součástí neustálé snahy zatajit všechno, co by mohlo poškodit obraz země. Přiznat, že je tato nemoc v našem „tropickém ráji“ zcela běžná a že by turisté měli být informování o výskytu a příznacích, ale výrazně překračuje míru otevřenosti našich představitelů. Jenže zapírání ani nesráží horečku, ani neuklidní nemocné a jejich rodiny. Naopak. Mohou dengue nazývat jménem, nebo ji schovávat za „horečky, bolest kloubů a vyrážku“, to ale nesníží riziko nakažení. Nepomůže nám to zapomenout, že v červenci a srpnu je nemoc neodmyslitelnou součástí našich životů.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s