Sociální pracovníci: pomíjivost organizovaného aktivismu

Text pod fotografií: „Nad-ministerstvo“ pro Bitvu ideí také přišlo o své postavení

Jednoho dne se objevili v naší čtvrti oblečeni v červených mikinách, aby udělali inventář starých amerických ledniček a sovětských klimatizací. Přišli vybavení plnou mocí a jednou za svítání se vylodili i u benzinových pump v rámci akce proti ilegálnímu prodeji benzínu. Byli to mladí lidé, kteří se nemohli dostat na universitu. Plán zosnovaný v těch nejvyšších sférách z nich vytvořil oddíl schopný jakéhokoli úkolu za příslib místa na vysoké škole. Dostali uniformu a rozjeli se po celé zemi v nedávno koupených čínských autobusech, zářivých a velkolepých. Jejich moc kamkoli přijet a žádat o předložení účtů, provádět kontroly a dokonce vyměňovat zaměstnance jim vynesla znepokojivou přezdívku „vůdcova omladina“.

Někteří z nich nevydrželi deset let služby, ke které se upsali. To pak byl odchod těžký a poskvrna jejich kádrových posudků jistá. Měnili žárovky v ulicích Caracasu a kontrolovali prodavačky v devizových obchodech. Stali se novýma očima moci mezi námi, a přesto patřili ke generacím nejhůře postiženým zvláštním období, měnovou dualitou a blednutím revolučního mýtu. A náhle začalo být běžné je vídat, jak mění poslušnost za drzost a hesla za slova odporu. Jejich záře byla stejně pomíjivá jako barva kalhot, které vyfasovali na začátku své práce.

Dnes už o nich téměř není slyšet. I když nebylo nikde oznámeno, že by byli sociální pracovníci rozpuštěni, vypadá to, že zůstali bez náplně práce. Už neexistují elektrické hrnce, jež je potřeba rozdělit mezi lid, nebo ankety veřejného mínění o tom, co je potřeba udělat. Zdá se, že ohromná materiální infrastruktura ubytoven, stravování a autobusové dopravy už je neudržitelná. Občas na nějakého narazím na ulici. Ale už z nich nečpí arogance, už se nechovají jako privilegovaná skupina.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s