Nová metoda jak šetřit

Text pod obrázkem: Elektrická sprcha

Jeden obchod na ulici Neptuno včera zavřel, protože překročil přísný plán spotřebovaných kilowatů a nemůže už pouštět klimatizaci. V jednom pětihvězdičkovém hotelu zase personál vysvětluje turistům, že se klimatizace opravuje, i když je ve skutečnosti vypnutá, aby čísla na elektroměru nepádila tak rychle. Zaměstnanci obou míst dýchají těžký, horký vzduch; jen pár hostů je ochotno nakupovat ve skvělých obchodech nebo odpočívat v lobby svého luxusního ubytování.

Všude se objevují vějíře v rámci té velké úsporné akce, která stojí naši zemi částku, již oficiální média nepublikují. Ženy v domácnosti se vyhýbají lepkavé atmosféře obchodů za konvertibilní pesa; ti, co si chtějí založit bankovní účet, prchají z banky po půl hodině strávené uvnitř pobočky bez oken; kavárny sledují, jak jim klesají tržby; veksláci mají vánoce, protože oficiální směnárny CADECA zavírají v půlce dne, a v kině člověk neví, jestli má křičet kvůli nestvůře požírající hlavního hrdinu, nebo kvůli nesnesitelnému vedru. Každá ušetřená kapka ropy s sebou nese nevyčíslitelnou ztrátu v získávání valut, nemluvě o snížení komfortu pro zákazníky, se kterým tenhle novátorský plán úspor asi nepočítá.

Je jasné, že všechna tato opatření vzešla z nějaké klimatizované kanceláře „tam nahoře“, že se zrodila v hlavě osoby, která ve tři odpoledne nemusí čekat na vyřízení dokumentů společně s dalšími dvaceti zpocenými…Ráda bych autorům tohoto programu navrhla jeho rozšíření i na určitá nedotknutelná místa, kde teploměr pořád ještě ukazuje méně než 25 stupňů. Bylo by například dobré požádat členy Národního shromáždění, kteří se mají sejít 1.srpna, aby se dopravili do svého sídla veřejnou dopravou, místo aby plýtvali pohonnými hmotami ve speciálních autobusech. Měli by, v souladu s omezeními spotřeby elektřiny, se kterými teď všichni žijeme, rokovat při svíčkách, dát si teplou limonádu k obědu a omezit své zasedání jen na pár hodin, aby se ušetřilo za používání mikrofonů a za televizní přenos. Stejně ten obvyklý jednohlasný souhlas a pak ta chvilka zběsilého potlesku nezabere moc času. Není tedy potřeba dlouho schůzovat a užívat si klimatizace.

Text pod obrázkem: Detail elektrické sprchy

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s