Mléko, voda a stín

Slova Raúla Castra ze 26.7.2007 byla lidově překřtěna na „Proslov o mléku“, kvůli slibu zvýšení mlékárenské výroby. V další řeči o rok později už nemířil tak vysoko a slíbil jen vyřešení problémů s dodávkami vody v provincii Santiago de Cuba. A všechno nasvědčuje tomu, že proslov tuto neděli si budou všichni pamatovat díky první větě: „Jsem si jistý, že mě nikdo z vás nevidí, vidíte nanejvýš stín. To jsem já.“

Generál neoznámil nic zvláštního, nezmínil se ani o olivové ratolesti, kterou byl podle svých dřívějších slov ochoten podat vládě spojených států. Nenačrtl žádné plány do budoucna, neprozradil opatření k překonání krize a už vůbec nedal žádné vodítko, zda se bude, nebo nebude konat šestý kongres komunistické strany. Omezil se na informaci o nadcházejících jednáních vládních orgánů, kde se, snad, přijmou nějaká rozhodnutí. Holguínské slunce svítilo na náměstí plné bílých a rudých triček, v čele se starým řečníkem, který nemá co říct. Potlesku chybělo nadšení a skrz obrazovku našeho televizoru jsem cítila společné přání, aby celá ta formální sláva co nejdříve skončila.

Po příchodu domů nemělo těch pár tisícovek účastníků moc co vyprávět. To, že byl člověk, který nikdy sám nijak nezazářil, vidět jen ve stínu, nebylo kvůli škodolibým hrám světla. Byl to proslov „stínu“, protože jas neposlouchá uniformy a ani autoritářské režimy si ho nemohou ochočit. Raúl Castro má pravdu. Nevidíme ho, protože soumrak, kterého je představitelem, už dlouho postrádá jakýkoli třpyt.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s