Sbohem chlapci, mí životní „soudruzi“

Jsou slova, která mají svůj čas, zatímco jiná přežívají módní výstřelky a zůstávají s námi v každodenní realitě. Nadměrná přítomnost některých slov kontrastuje s těmi, které byly odsouzeny k zapomnění a používají se, jen když se vzpomíná na minulost. Všechno, co v duchu odmítáme, nebo nám naopak začne být blízké, se projeví v naší mluvě. Proto začíná veřejná smrt politika ve chvíli, kdy pro něj lidé přestanou vymýšlet přezdívky, krize ideálu se projeví tak, že o něm už nikdo nemluví a ideologická propaganda skoná ve chvíli, kdy nikdo neopakuje hesla. Jazyk umí podpořit, nebo pohřbít jakoukoli utopii.

Mezi lingvistické důkazy naší otrávenosti patří i pozvolné vymizení oslovení „soudruhu“. Stále méně se používá jak pro označení celoživotního kamaráda, tak někoho, koho vidíme poprvé. Když byla pro svůj buržoazní původ vyhoštěna oslovení „pane“, „paní“, nebo „slečno“, přišla k nám jiná, jako třeba importovaný „kamarád“, která měla mezi Kubánci navodit pocit větší blízkosti. Stávaly se i tragikomické případy, když třeba někdo oslovoval „soudruhu“ úředníka, který ho nechal šest hodin čekat na nějaký papír, i když měl ve skutečnosti spíš chuť mu říct něco sprostého.

Po celá léta bylo politickým pochybením, když jste někoho oslovili jinak, než jak stanovila Strana. Všichni jsme si byli „rovni“ a v záchvatu falešné důvěrnosti dokonce zmizelo i vykání, což časem degenerovalo v často neuctivý tón. Když se ostrov znovu otevřel turismu, jedna z prvních lekcí, kterou se museli naučit zaměstnanci hotelů, spočívala ve znovuobjevení zatracovaného „pane“. Krok po kroku se oslovení nedávné minulosti stáhlo jen mezi ty nejvěrnější, ty nejstarší. A tak mezi tisícem různých pozdravů, které dnes slyšíte na ulici, patří brácho, vole, parťáku, příteli, kámo, nebo jen jednoduché sss, sss, ale zvučné „soudruhu“ slýchám čím dál méně.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s