Antihrdina

Mohl zůstat jen dalším alkoholikem, vyspávajícím opici na rohu ulice, tak jako tolik jiných v tomhle městě. Jenže on chtěl být i slyšet. Vyskočil před kameru a dožadoval se jídla, které je, stejně jako touha po změně, obsesí celého národa. Jeho entusiasmus a důraz, s jakým volal po „žrádle“ z krátkého videa s Juan Carlosem, alias Pánfilem, udělaly superhit alternativních informačních kanálů. Nepamatuji se na žádnou jinou vizuální nahrávku, která by tak rychle metastázovala do všech koutů společnosti, kromě loňského videa Eliecera Ávily, ve kterém stál proti Ricardu Alarcónovi.

Pánfilovi pár dnů po rozšíření nahrávky došlo, že se vystoupením prozradil. Jeho slova byla jako rudá svatozář kolem hlavy, světelná reklama nad vchodem do domu, nebo prst, ukazující na jeho život. Lupa moci, která na nás všechny dohlíží, se soustředila na něj a začala vyšťourávat jeho slabosti. Na veřejnost vyplulo, že Pánfilo nemá práci, byl souzen za krádež, pravděpodobně nakupuje destilovaný rum na černém trhu a další nepravosti, kterých se mi Kubánci dopouštíme každý den, abychom přežili, nebo našli únik z reality. Stačila chvíle upřímnosti do mikrofonu bez nasazené masky, aby na vlastní kůži pocítil, jak se skalpel represe noří do jeho existence.

Ve společnosti, kde je vyjádření vlastního názoru trestné, neříkají to, co si myslí ani děti, nebo blázni, natož pak opilci. Proto mě nepřekvapilo, že se Pánfilovi snaží přišít obvinění a soudit ho za „společenskou nebezpečnost“, za kterou může dostat dva roky vězení. Po zprávě o soudním procesu asi vystřízlivěl rychleji, než po kbelíku studené vody, nebo extra silné kávě. I když se ještě může odvolat, je nepravděpodobné, že vyvázne bez trestu, protože ta výstraha nebyla určena jen jemu. Když ho neodsoudí, kdo pak zabrání všem alkoholikům z nároží a místním opilcům, aby se nepostavili před kameru a nezačali vykřikovat všechno, co nám tu chybí: Jídlo! Budoucnost! Svoboda!

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s