Nalíčené rty

Hospodářská krize nás na Kubě donutila si najít náhražky skoro za všechno, včetně kosmetiky. V devadesátých letech se na zvýraznění řas používal krém na boty, z prostředku na nádobí se stal šampón a z octa aviváž. Jedna má kamarádka s potěšením objevila, že když přejede kapesníkem po zdi natřené vápnem, může se jím napudrovat. Nechávalo se odstát projímadlo, aby se z něj oddělil minerální olej používaný pro lesklou pleť.

V němém souhlasu se muži i ženy svlékali se zhasnutým světlem, aby nebyly vidět díry a záplaty na spodním prádle, které se pralo v noci a sušilo za ledničkou, připravené druhý den opět k nošení. Nejvíc ponižující byl návrat k praxi našich babiček – prát si v době menstruace vložky, nebo zůstávat v době měsíční periody sedět doma na míse.

Od roku 1993 měli ti, co chtěli dobře vypadat, možnost získat moderní produkty a dokonce si mohli vybírat mezi několika značkami, ovšem za předpokladu, že nosili v peněžence měnu „nepřítele“. I za cenu mnoha obětí ženy na Ostrově nikdy nerezignovaly a nepřestaly se snažit vypadat lépe. S namalovanými rty a v přiléhavém oblečení se vysmívají těm, kdo ve chvílích největšího extremismu považovali lidskou touhu po parádě za „kapitalistickou marnotratnost“. Dneska už nejsou modré vlasy, tetování nebo kruh v pupíku považovány za ideologickou slabost. Na našich tělech začala vyrážet znamení poklesku a změny.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s