Říci beze slov

Byli od sebe tři metry a mířili na sebe mobily jako dva kovbojové uprostřed souboje, aby si poslali klip „Dekadence“ a poslední fotografie Carlose Lageho. Informace putovala vzduchem a uložila se v paměti obou telefonických přístrojů. Nezbyl potom žádný záznam o zásilce a ani okolostojící si nevšimli, že právě za pár minut přelétlo park skoro padesát megabytů. Jak noc postoupila, předali „materiál“ tuctu kamarádů a druhý den dalším padesáti.

Technologie bluetooth je noční můrou cenzorů. Zakázané knihy v pdf formátu, písničky, které v rádiu neuslyšíte, blogy, na Ostrově zablokované a spousta zpráv, chybějících v oficiálních médiích se posílá po těchto radiovlnách. V hlavním městě je tento fenomén hlavně mezi mladými na vzestupu. Jsou i tací, kteří mají mobilní telefon jenom k ukládání a vyměňování fotek, hudby a videí, protože na mobilní telefonní služby nemají peníze.

Začíná se otvírat cesta pro něco nemyslitelného ve společnosti, kde nás vytištění a distribuce vlastní publikace může přivést do vězení za „nepřátelskou propagandu“. Vznikají noviny, výlučně virtuální, a digitální kultura odsouvá do pozadí ty, kteří si myslí, že revoluce se dělají jen zbraněmi a proslovy. Mnohosměrné vlny jsou pro ně jen hračkou pro děti. Ono je lepší, že tomu věří. Až si uvědomí jejich důležitost, bezdrátový prostor už mezitím zvládne pospojovat všechny nitky, které byly mezi námi občany systematicky přerušovány.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s