Panfilo do sanatoria… A jídlo? A svoboda?

 

Probudila jsem se se zprávou, že Panfila převáží z věznice na psychiatrickou kliniku, snad aby začali s jeho odvykací kůrou. Na loňský seznam vítězství kubánské občanské společnosti, i když je jich zatím jen pár a jsou velmi omezená, je potřeba připsat propuštění tohoto skromného člověka z vězeňské cely. Na krátký seznam úspěchů by se také dalo přidat propuštění Gorkiho Águily před více než rokem a upuštění od zákazu Kubáncům používat internet v hotelech.

Myslím, že úspěch případu „Panfilo“ byl dosažen úsilím těch, kteří vedli kampaň Jama y Liberta (Jídlo a svoboda) a kteří včera předali petici žádající jeho propuštění se třemi tisíci podpisy. Je také třeba poděkovat mnoha zahraničním médiím, která přitáhla pozornost k nespravedlivému dvouletému trestu, který Juan Carlos Gonzalez dostal. Ode dne,  kdy zatkli člověka jen proto, že žádal o jídlo, pomohla i alternativní blogosféra podle očekávání rozbíjet zdánlivě pevnou zeď

Každopádně ale na takovou botu, jakou je obvinit ze společenské nebezpečnosti neškodného místního opilce, nelze snadno zapomenout. Teď je třeba počkat, až se bude moci vrátit domů, bude mít přístup k jídlu, tak jak si zaslouží každá lidská bytost, a bude mít svobodu říci do kamery to, co cítí, aniž by to pak musel vysvětlovat soudci. Pokud předání dokumentu „Lleva Carta!“ Juanesovým zástupcům alespoň trošku přispělo k otevření Panfilovy cely, pak existuje další důvod, proč aplaudovat jeho koncertu 20. září. Je škoda, že musíme čekat na návštěvy slavných, aby se otevřely závory. Ale i tak si tento triumf připíšeme na svůj účet.

A jak víte: jestli si na Panfilovo propuštění budete něčím připíjet, pak by to mělo být vodou a ne alkoholem.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s