Po Juanesovi

Fotografie převzata z „El Diario“: www.diario.com.mx

 

Zítra bude pondělí jako každé jiné. Kurz směnitelného pesa bude létat v oblacích, Adolfo a jeho kolegové stráví další den za mřížemi ve věznici Canaleta, můj syn bude ve škole poslouchat, že socialismus je pro naši zem jediná možnost, a na letištích po nás budou pořád ještě chtít výjezdní povolení. Koncert Juanese nijak významně nezmění naše životy, ale já jsem s touto iluzí na Náměstí Revoluce ani nešla. Nebylo by spravedlivé chtít po mladém kolumbijském zpěvákovi, aby začal se změnami, které jsme nebyli schopni udělat my sami, ačkoli bychom si je tolik přáli.

Byla jsem se na tom prostranství podívat, abych zjistila, jak se může změnit tentýž prostor, když na něm probíhají shromáždění organizovaná shora, nebo když hostí skupinu lidí, která přišla tančit, zpívat a družit se bez jakéhokoli politického cíle. Byl to zvláštní pocit, stát na tomto náměstí, aniž by člověk musel vykřikovat hesla a mechanicky tleskat, když intonace projevu napověděla, že je čas pro ovace. Je jasné, že v některých věcech se náměstí hodně podobalo prvomájovým průvodům. Třeba v množství příslušníků tajné policie oblečené v civilu a roztroušené mezi publikem.

Některé technické detaily byly trošku nedotažené. Byl trošku špatný zvuk, na malou obrazovku ukazující pódium nebylo pořádně vidět a načasování koncertu bylo nelidské, protože se krylo s hodinami nejhoršího slunečního žáru. Naštěstí se po čtvrté zatáhlo a ti, co byli namačkaní pod několika málo stromy, se vrhli do tance se skupinou Orishas. Tyhle detaily by se na příštím Juanesově koncertě měly napravit. Bude to koncert, který nebude trpět technickými problémy a kterého se budou moci zúčastnit i ti, kterým to dnes bylo zakázáno.

Když se na vystoupení z 20. září budeme dívat jako na generální zkoušku koncertu, který zde jednoho dne uvidíme, musíme všem účastníkům blahopřát. Ale i kdyby už žádný další koncert nebyl a Náměstí se navrátilo ke své slavnostní šedi, aspoň jsme dnes zažili něco jiného. Na místě, kde mezi námi bylo systematicky pěstováno rozdělování, vykřikl včera Juanes při západu slunce „Ať žije jednotná kubánská rodina!“

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s