Pas de quatre

Kvůli rozruchu kolem Juanesova koncertu jsme trošku zanedbali důležitá témata okolo nás. Na ulicích se skoro nemluvilo o Obamových opatřeních k uvolnění cest a zásilek na Ostrov. Dokonce i jednání o zavedení přímého poštovního spojení mezi Spojenými státy a Kubou zůstala odsouzena k nezájmu. Oslepující světla oslav nechala ve stínu nové vládní nařízení, dosud neuvedené v praxi, které umožňuje poštám poskytovat Kubáncům přístup na internet za směnitelná pesa. Minulý pátek dokonce bez povšimnutí prošlo i uvedení sedmého krátkého filmu ze ságy Nicanor, režírované Eduardem del Llanem.

Když jsme se pak vrátili k šedivé realitě všedních dní, podívala jsem se znovu na nedávno uvedený „Pas de quatre“. Příběh se odehrává uvnitř „almendrónu“ (stará americká auta fungující jako druh dopravy v kubánských městech, pozn.překl.), jehož řidič nabízí své služby zdarma. Mezi třemi pasažéry tohoto zvláštního taxíku je jeden, který potřebuje co nejdříve dopravit své výkaly k analýze na vzdálenou polikliniku. Řidič, představovaný Luisem Albertem Garcíou, se filozoficky novátorsky zamýšlí nad škodami, vyplývajícími pro společnost z nefunkčního dopravního systému. V rytmu točení kol po asfaltu dospěje k tomu, že „Neexistuje anarchističtější a rozvratnější představa, než představa Kubánce coby turisty“.

Pohyb se stal vyjádřením protestu. Proto uvolnění vstupu a výjezdu ze země, stěhování a změna bydliště mohou rozpoutat netušené změny na národní úrovni. Jen si představte, kdybychom najednou chtěli všichni cestovat, využít konečně naše silnice a jet se podívat za příbuznými, které jsme už dvacet let neviděli. Kdyby zemi najednou přepadla horečka pohybu, mohla by zachvátit i byrokraty a všechny vedoucí kádry, zcela postrádající jakoukoli známku dynamiky. Kdo ví, jestli by ten otřes neodstranil i ty, kteří nás brzdí v tom, abychom – konečně – uklouzli a vezli se po cestě transformace.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s