Zdatní chameleoni

Až do poloviny osmdesátých let jste je potkávali po celé naší zemi. Po čtvrt století byli všude, byli agresivní a rádi se předváděli. Vypadalo to, že jsou si absolutně jistí. Optimisté imunní proti malomyslnosti, neustále vyzbrojení argumenty proti poraženectví a tendenčním poznámkám „nepřítele“. Vyznačovali se arogantním úsměvem předcházejícím jejich odpovědi, povýšeným dojmem a pohledem, který osciloval mezi pohrdáním a soucitem, když mrhali svojí jasnozřivostí mezi pomýlenci. Někdy hráli překvapené, jako by je zaskočilo, že ještě existují osoby, které nechápou, že světlá budoucnost tu bude co nevidět.

Teď se někteří z nich proměnili a jako zdatní chameleoni studují základy marketingu, aby je mohli uplatnit v podnicích se zahraničním kapitálem, kde zastávají ředitelská místa. Mají velmi jemný čich na nadcházející změny. Když se teď potkají s někým vyloučeným a kritickým, jako jsem já, plácají nás po rameni a šeptají do ouška „jsem s tebou“. Oportunisté věří, že si tímto a dalšími způsoby zajistí místo v budoucnu, kde budou nosit tu masku, která se bude zrovna hodit, aby z toho vyšli dobře.

Proměna tohoto druhu, který dříve požíral všechny, co smýšleli jinak, napomohla k mírnému zlepšení nálady v naší zemi. Díky postupnému mizení inkvizitorů jsou kacíři čím dál tím sebevědomější, i když hranice ještě nebyly uhašeny. Represivní instituce zůstávají netknuté. Rozdíl ale je v tom, že jim chybí argumenty a můžou už ukazovat jen touhu udržet se u moci. Ne už jako společenská vrstva bojující za svá práva, ale jako kasta, rodinný klan, který hájí pouze své zájmy.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s