Pandemie a Jar

 

Chci vydrnout sklenice poseté mastnými fleky a otisky prstů, které odolávají čisté vodě a houbičce, sháním balení Jaru, ale marně. Oběhla jsem dnes kvůli té mýdlové vodě kus Havany, protože nás z televize neustále upomínají, že máme kvůli rozšiřujícímu se viru H1N1 zvýšit hygienu. Bohužel ale poplach vyvolaný epidemií neměl za následek snížení cen čistících prostředků v obchodech, dokonce ani mýdla, které stojí ekvivalent celodenní mzdy. Stal se opak. Propad v dovozech se nejvíce projevuje na prostředcích ke koupání a k desinfekci.

Hlasatel nás vyzývá, abychom si často myli ruce, používali kapesníky, když kýcháme, a vůbec abychom dodržovali osobní hygienu. Skutečnost nás ale udržuje ve špíně. Nejsou dostupné roušky, v mnoha domech neteče voda, není k sehnání vitamín C na posílení organismu a veřejné prostory nikdo neuklízí. Takzvaná prasečí chřipka tak má příznivé podmínky k životu. Zatímco se šíří po havanských čtvrtích, oficiální média jsou skoupá na informace a nezmiňují uzavřené školy, místa v karanténě ani přeplněné špitály.

Iluze ráje nás zabíjí. Tvrzení, že žijeme lépe a že všechny naše statistiky převyšují světové průměry, nemůže skrýt křehkost naší společnosti tváří v tvář epidemii, při níž je potřeba, aby se materiální prostředky dostaly do rukou občanů. Pokud je namydlení těla nebo kapka alkoholu na sterilizaci rukou luxusem, jak se nám může podařit zastavit pandemii, která se na nás valí? Když ani nepřišel příděl mýdla na září, jak je možné, že nás v televizi vyzývají k větší hygieně – nedali nám prostředky?! Copak si nikdy předtím nevšimli, že se topíme ve špíně? Bylo zapotřebí, aby nejprve řádily záněty spojivek, průjmy a viry, aby si nahoře všimli, že péče o zdraví neznamená jenom bílý plášť a stetoskop, ale že začíná na ulici, sběrem odpadu? Že začíná v koupelnách domovů a u matky, která nemá čím umýt talíř, ze kterého jí její syn?

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s